kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
1 % dla "Nika - warto postawić nawet jeden krok"

   

Drodzy Przyjaciele Misji Kamiliańskiej w Gruzji!

Zachęcam was do przeczytania listu pani Katarzyny Krzempek, która zechciała poświęcić trzy miesiące swojego życia na niesienie profesjonalnej pomocy z dziedziny rehabilitacji osobom niepełnosprawnym w Gruzji. Dzięki Bożej Opatrzności udało nam się nawiązać współpracę z Fundacją Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu, w której na co dzień pracuje Pani Katarzyna. Szefostwo tej Fundacji Państwo Kazimierz i Teresa Jednoróg, wspaniali ludzie, którzy poświęcili całe swe życie na niesienie pomocy osobom niepełnosprawnych, powiedzieli mi: "Nam kiedyś pomogli, a teraz kolej na nas". Postanowiliśmy wspólnie ulżyć w cierpieniu i pomóc cieszyć się każdą chwilą życia dzieciom niepełnosprawnych, rozpoczynając akcję "Nika - warto postawić nawet jeden krok". Akcja organizowania jest pod patronatem śp. Niki, 14-miesięcznego Aniołka, któremu dzięki wspaniałej pracy naszej wolontariuszki, pomogliśmy przeżyć ostatnie miesiące życia w godny sposób. Nika jest już w Domu Ojca i to on zapewnia sukces naszym poczynaniom.

Naszą wspólną działalność można wesprzeć przeznaczając na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych w Gruzji 1% podatku. Aby nam pomóc, trzeba wybrać Organizacje Pożytku Publicznego:

Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu
Nr KRS 0000007685

w rubryce "informacje uzupełniające" wskazać: Kamilianie w Gruzji

Za wszelką pomoc a przede wszystkim za modlitwę w naszych intencjach, które owocują konkretnymi dziełami, składamy wielkie "Bóg zapłać".

O. Paweł


Wolontariat w Gruzji

Trzy miesiące pobytu w Gruzji były jak mrugniecie okiem - szybkie, wręcz niezauważalne. Pojechałam tam w ramach wolontariatu zagranicznego finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Departament Współpracy Rozwojowej i Polską Misję Medyczną. Moim zadaniem było zorganizowanie rehabilitacji dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej skupionej przy Misji O.Kamilianów w Tbilisi. Kilka lat temu, o.Paweł - dyrektor ośrodka, i brat Robert stworzyli warsztaty terapii zajęciowej dla 30 podopiecznych - osób niepełnosprawnych w różnym stopniu. Brakowało rehabilitacji. Stworzenie od podstaw rehabilitacji jest zawsze wyzwaniem. W warunkach gruzińskich okazało się wyzwaniem podwójnym...

Brak sprzętu rehabilitacyjnego, brak sklepów, które mogłyby ten sprzęt sprowadzić, spowodowały, że kliny i wałki rehabilitacyjne zamawiałam w opolskiej firmie. Przywiózł je polski Obserwator Pokojowy. Piłki rehabilitacyjne przyleciały samolotem, a zwykłe materace do spania, po obszyciu skajem, służyły jako materace gimnastyczne. Jakoś się udało. Z każdym dniem bardziej doceniałam różnorodność sprzętu, który posiadam do pracy w Fundacji. Tam przez większość czasu miałam tylko swoje ręce... Ponad miesiąc jeździłam do domów dzieci niepełnosprawnych, usprawniając je w warunkach skrajnego ubóstwa. Ciężkie to były chwile. Gdy podstawowy sprzęt został zgromadzony, zorganizowaliśmy salkę rehabilitacyjną - niestety na pierwszym piętrze ośrodka.

Niewątpliwie największym szokiem była dla mnie sytuacja materialno-bytowa rodzin. Gdy rodzi się dziecko z problemami rozwojowymi w rodzinie gruzińskiej, rodzina ta sprzedaje wszystko co ma, by opłacić lekarzy, masażystów, by móc wykupić potrzebne leki. Służba zdrowia jest państwowa, czyli bezpłatna. Oficjalnie. W praktyce trzeba opłacić wszystkich, począwszy od salowej poprzez pielęgniarki, a skończywszy na lekarzach (nie tylko prowadzącym) w szpitalu, do którego trafia dziecko. Poznałam 14-miesięcznego Nikolasa, który z zapaleniem płuc trafił do szpitala, gdy miał pół roku życia. W szpitalu stan uległ pogorszeniu do tego stopnia, że lekarze zaproponowali matce, by go u nich zostawiła, by tu umarł. Nikt się nim nie zajmował, bo rodzina nie miała pieniędzy, by opłacić personel. Dziadkowie sprzedali już ostatnia krowę, matka nie pracowała, ojca właśnie aresztowano za kradzież złomu i osadzono w więzieniu na 8 lat... Nikolasa mama zabrała, bo wolała, by umarł na jej rękach, w domu. Przeżył to zapalenie płuc. I jeszcze kolejne - gdy ja już tam byłam. Zmarł w nocy - mniejwięcej w tym samym czasie, gdy ja wsiadałam do samolotu, wracając do Polski... Chcę wierzyć, że ostatnie trzy miesiące życia były dla Nikolasa łatwiejsze... bo miał zabawki stymulujące, a mama wiedziała, jak się z nim bawić; bo przebywał w różnych pozycjach, doświadczając świata; bo poznawał smaki, zapachy; bo miał ssak, który podarowali mu szefowie Fundacji, dzięki któremu lepiej oddychał...

Dzieci niepełnosprawne są wszędzie takie same - są po prostu dziećmi - niezależnie czy mieszkają w Polsce, Gruzji czy w Afryce. Maja takie same radości, smutki, marzenia. W Gruzji często te marzenia sprowadzają się do jedzenia, najprostszej zabawki. Rodzice marzą o pampersach dla dzieci, o ogrzanym domu, o życiu bez długów. Bez wsparcia ze strony państwa i instytucji zamykają się z dzieckiem w domach, żyją na marginesie społeczeństwa. Dzieci nie są objęte obowiązkiem szkolnym, nie ma przedszkoli specjalnych, integracyjnych, nie ma indywidualnego nauczania, nie ma wczesnego wspomagania rozwoju. Rehabilitacja sprowadza się do masażu ciała i ćwiczeń biernych - jeśli na to stać rodzinę. Dzięki ośrodkowi stworzonemu przez O. Kamilianów rodziny wyszły ze swoich czterech ścian, mają kontakt z innymi ludźmi z podobnymi problemami. Jest lżej.

Nikolas, Saba, Wiki, Beka, Dżejran, Ana, Dato, Lado - każde z tych dzieci ma osobna historię. Jak każdy człowiek. Żyją tak, jak potrafią najlepiej. Czasem nie zdając sobie sprawy, że może być inaczej. Że mają swoje prawa. Prawo do godnego życia. Prawo do szacunku. Prawo do uśmiechu.

Dwa tygodnie temu zmarł trzy-letni Dato wraz ze swoimi rodzicami. Całą główkę pokrytą miał bandażami, nauczył się siadać, czworakować, chodzić z pomocą drugiej osoby. Przeżył sześć operacji na oczy. Czekała go jeszcze jedna i rekonstrukcja kości twarzoczaszki. Zabił go czad z zepsutego piecyka gazowego...

Fundacja nawiązała współpracę z ośrodkiem O. Kamilianów w Tbilisi. Mamy nadzieję, że uda nam się pomóc. Kiedyś nam pomagano. Czas spłacić długi.2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 5 / 70556 .