kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Dar od siebie, czyli wolontariat w Tbilisi

   

Od życia otrzymujemy tyle, ile jesteśmy w stanie dać drugiemu człowiekowi. Pomoc potrzebującym jest jak spojrzenie w lustro, w którym widzimy nasze odbicie – zwykłego, nieraz chorego i słabego człowieka, który bez pomocnej dłoni, nie dałby rady.

Dar od siebie

Pomysł, aby wyjechać na wolontariat do Gruzji, pojawił się nagle i niespodziewanie. Do dzisiaj nie potrafię tego zrozumieć, dlaczego akurat to miejsce.

Wszystko miało początek rok temu, kiedy ksiądz Maciej pokazał mi na katechezie film pt. " Misja kamiliańska w Gruzji". Pamiętam dokładnie łzy, które spłynęły mi po policzkach, kiedy go oglądałam. Nie myślałam później o tym miejscu, o tych ludziach. Do czasu, a dokładniej do maja 2012 roku. Wtedy to pewnego popołudnia przypomniały mi się owe obrazy, niepełnosprawni w Tbilisi, Zakon Kamilianów i odważny pomysł wolontariatu.

Dar od siebie

Droga, aby urzeczywistnić swoje plany wyjazdu, które szybko przerodziły się w marzenia była trudna i nie łatwa. Każda najdrobniejsza przeszkoda z zewnątrz musiała być pokonana, ale tego domagało się moje serce. Szczera i prawdziwa chęć pomocy oraz ofiarowania czegoś bezinteresownie od siebie jest piękna, to ona sprawiła że 31 lipca 2012 roku, przyleciałam do Tbilisi.

Pięknie rozciągnięte pośród gór miasto, żywi i niezwykle przyjaźni ludzie, Boża i pełna życia atmosfera obecności księży i sióstr zakonnych.

Dar od siebie

Tę formę pracy w Tbilisi, można było albo pokochać od razu, lub zniechęcić się do samego końca. Nic pośrodku nie wchodziło w grę. Trzeba całą duszą, całym sobą i całym sercem być zaangażowanym w swoją "misję" i to co się wykonywało. Ja wybrałam pierwszą opcję. Zdecydowanie pochłonęłam tamtejszy klimat.

Tbilisi urzekło mnie wszystkim. Niezwykli Gruzini! Każdy ich dzień jest swoistą radością. To, jaki mają kontakt i stosunek między sobą przyciąga i zadziwia nie jedną ciekawą duszę. Zdawać by się mogło iż tylko oni potrafią tak pięknie przeżywać każdy dzień. Ich kluczem do upragnionego szczęścia jest drugi człowiek, czyli to co najbardziej urzekło mnie w tym kraju. Zwykłe spotkania, miłe pogawędki, radosne usposobienie... i czas! Prawidłowa hierarchia wartości, na której szczycie znajduję się człowiek. On się liczy, dopiero potem jest praca, wykształcenie, pieniądze, wspaniałe mieszkanie. Tam, gdzie w naszych życiach na pierwszym planie znajdują się wartości materialne, u Gruzinów na piedestale umieszczone są wartości duchowe.

Dar od siebie

Tego nauczyłam się będąc w Tbilisi. Pomagając koleżance Ani poznałam realia tutejszego życia, jeżdżąc bowiem do chorych dzieci na rehabilitacje, mogłam w najprawdziwszy sposób zobaczyć codzienność tutejszych ludzi. Uprzątając, delikatnie mówiąc, nowo wybudowane Centrum im. Laszy, byłam w zachwycie, ile dobra pomieści w sobie ten budynek, ile pomocy znajdzie tu zagubionych i chorych ludzi. Maleńka cegiełka jaką mogłam zostawić poprzez swoją pomoc, a ile dała do zrozumienia.

Wolontariat powinien być nie tylko okazją do świetnej przygody, ale tak jak się stało w moim przypadku, winien przede wszystkim uszlachetniać nasze dusze. Nakierowywać na dobro, uwrażliwiać nasze serca.

Dar od siebie

Świat pędzi wyjątkowo szybko. Nakręcani przez otoczenie do posiadania jak najwięcej ale za to często kosztem innych, możemy się dać wciągnąć w samotny i zepsuty świat, pustych wartości.

Praca wolontariusza sprawia satysfakcję i radość. Każda najdrobniejsza rzecz w Gruzji cieszyła serce i to bardzo, korzyści duchowe są ogromne. Pomocy potrzebuję tam wielu ludzi, a możliwości jest wiele.

Dar od siebie

Wystarczy pokonać swoje słabości, lęki, a może i swoje lenistwo? Gruzja stoi otworem, Centrum Laszy w dzielnicy Temka czeka na zwykłych i odważnych duchowo ludzi.

Może warto pomyśleć aby dać porwać się piękniejszemu życiu? Tak wielu z nas, często szuka upragnionego szczęścia, nie udaje nam się go znaleźć od razu. Jednakże cóż rozumiemy poprzez to słowo? Czy nasze nastawienie nie oczekuje zbyt dużo? Ja nauczyłam się jak niewiele potrzeba. W prostych sytuacjach i drobnych gestach naznaczonych szczerą miłością, na pewno go odnajdziemy.

Dar od siebie

Szczęście daje nam drugi człowiek.

Dziękuję wszystkim, dzięki którym byłam w Tbilisi, zwłaszcza Tobie, za to, że miałeś odwagę i chęć, aby podzielić się ze mną, poznaną cząstką świata.

Małgosia Ciąpała2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .