kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Specjaliści Fundacji «Dom» w Gruzji w Centrum Rehabilitacji OO. Kamilianów

   

Pełni obaw, z zapałem do pracy i ciekawością tego, co zastaniemy przylecieliśmy do Tbilisi.
Na miejscu zastaliśmy nowoczesny budynek Centrum, w pięknym otoczeniu gór i morza Tbiliskiego.

W pierwszym tygodniu pracy spotykaliśmy się z gruzińską kadrą terapeutyczną, zbierając informacje dotyczące funkcjonowania Centrum, organizacji pracy oraz oczekiwań wobec naszego zespołu. W międzyczasie prowadziliśmy zajęcia pokazowe: integracyjne, muzykoterapeutyczne, logopedyczne i rehabilitacyjne. Rehabilitanci przez cały okres pobytu ustalali strategię terapii i diagnozowali nowych pacjentów. Została również stworzona nowa dokumentacja, choć organizacja pracy tutejszych rehabilitantów nie odbiega od sposobu pracy w Polsce. Być może jest to zasługa wcześniejszej wizyty i pracy w Centrum naszej rehabilitantki Katarzyny Krzempek.

Drugi tydzień rozpoczął się zebraniem całego zespołu terapeutycznego wraz z dyrekcją. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy model funkcjonowania ZAZ-u, WTZ-u, ŚDS-u i NZOZ-u. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań, dzieląc się naszym doświadczeniem i pomysłami.

Kolejnym zadaniem było tworzenie i tłumaczenie dokumentacji, którą przywieźliśmy z Polski, aby móc dostosować ją do warunków pracy panujących w Gruzji. Przyglądaliśmy się również pracy tutejszych terapeutów, fizjoterapeutów i logopedy. Naszym zdaniem tutejsi pracownicy są niezwykle zaangażowani i oddani pracy, otwarci na nowe pomysły. Niestety ograniczenia związane z dostępnością i cenami nowych materiałów terapeutycznych oraz szkoleń nie pozwalają na dynamiczny rozwój kadry.

Mieliśmy też okazję zobaczyć i zapoznać się ze sposobem pracy jednego z trzech tbilijskich szpitali psychiatrycznych, w którym mieści się oddział dziecięcy i oddział dla dorosłych. Rozmawialiśmy o funkcjonowaniu oddziału i planowanym rozszerzeniu oferty terapeutycznej.

Trzeci tydzień był bardzo emocjonujący i wymagający od nas dużego wysiłku. Odbyło się wiele spotkań z dyrekcją i pracownikami, które dotyczyły poprawy i usprawnienia działalności Centrum. Wraz z terapeutami gruzińskimi tworzyliśmy Indywidualne Programy Rehabilitacyjne, określaliśmy cele terapii i metody działań na podstawie dokumentacji zaakceptowanej przez dyrektora.

Do ostatniego dnia pobytu pracowaliśmy i czynnie uczestniczyliśmy w zajęciach służąc radą i pomocą. Ani Rempalskiej udało się znacznie poprawić funkcjonowanie kilku małych pacjentów oraz przygotować i wyposażyć salę logopedyczną. Łukasz Waleczko i Justyna Pasieka pokazali jak urozmaicić zajęcia wykorzystując innowacyjne metody pracy z uczestnikami. Gosia Jagieluk i Agnieszka Talaga podpowiedziały gruzińskim fizjoterapeutom jak usprawnić i wzbogacić terapię, jak również prowadziły terapię indywidualną w celu polepszenia jakości pracy.

Wydaje się, że nasze wspólne działania pomogą ułatwić pracę i usprawnią działanie Centrum w przyszłości. Życzymy powodzenia i wielu sukcesów w dalszej pracy terapeutycznej naszym kolegom z Gruzji. Pozdrawiamy gruzińskim "mokithwa".

Małgorzata Jagieluk, Justyna Pasieka,
Anna Rempalska, Agnieszka Talaga Łukasz Waleczko

Zapraszamy do odwiedzin naszej galerii na stronie http://camilliansge2011.multiply.com.2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 5 / 70556 .