kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Poświecenie kamienia węgielnego pod budowę Centrum dla Osób Niepełnosprawnych w Tbilisi

   

19 kwietnia 2007 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Centrum dla Osób Niepełnosprawnych w Tbilisi, stolicy Gruzji.

Uroczystość miała miejsce w Poliklinice "Redemptor Hominis", obok której powstanie Centrum.

W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyło wielu gości: duchowieństwo, przedstawiciele osób niepełnosprawnych z rodzicami, pracownicy polikliniki i wielu innych.

Święto otworzył dyrektor Polikliniki - ojciec Nino Martini. Powitał on serdecznie zebranych gości i zwrócił się do nich z następującymi słowami: "Ktoś z was mógłby zadać sobie pytanie: Czy mało swoich problemów mają Kamilianie, że szukają nowych? Po ludzku jest to prawidłowo postawione pytanie. Mieszkając w tym kraju i widząc wszystkie jego problemy, zdecydowaliśmy jednak pomóc tym, którzy cierpią najbardziej. Zauważyliśmy rzeczywistość panującą w życiu osób niepełnosprawnych, "zamkniętych" we własnych domach i zaczęliśmy im pomagać.

Już kilka lat istnieje Dom świętego Kamila, w którym odbywają się Warsztaty Terapii Zajęciowej, ale brakuje w nim miejsc, a budynek nie jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Zaniepokoiła nas także sytuacja osób niepełnosprawnych odwiedzających nasz Dom, których w przyszłości czeka całkowita samotność. Dlatego powstał pomysł zbudowania nowego, niedużego budynku w celu poprowadzenia tej działalności. Pomysł rósł i przyjął w trakcie projektowania nieprzewidzianie wcześniej rozmiary. Nasz plan przewiduje wybudowanie trzypiętrowego Centrum. Na pierwszym piętrze przewidziane są pomieszczenia dla fizjoterapii i na magazyny. Na drugim - gabinety psychoterapeutyczne i warsztaty terapii zajęciowej, a także 12 pokoi przeznaczonych dla osób, które na stałe będą mieszkały w naszym Centrum. Na trzecim piętrze, obok kolejnych 12 pokoi mieszkalnych, będzie znajdowała się także klauzura zakonna. W praktyce będziemy mogli przyjąć na stałe 24 osoby i 30 osób dojeżdżających na zajęcia psychoterapeutyczne i terapii zajęciowej. Obecnie czekamy na pozwolenia od władz miasta i mamy nadzieję, że w czerwcu niniejszego roku rozpoczniemy prace budowlane. Termin oddania do użytku planowany jest za półtora roku, ale najważniejsze jest zacząć to dzieło."

Następnie biskup Giuseppe Pasotto i ojciec Prowincjał Antonio Menegon uroczyście pobłogosławili kamień węgielny.

"Drodzy Bracia i Siostry - zwrócił się do gości biskup - pomyślcie, że ten kamień to ziarno, które trzeba posiać. Jak na ziarno jest on bardzo duży, lecz to tylko kamień, który nie ma w sobie życiodajnej siły. Jego siłą jest miłość, tych ludzi, którzy pomogą budować dom i miłość całego Kościoła, który pragnie budować na tym kamieniu dzieło miłosierdzia. Jestem szczęśliwy, że mogę błogosławić ten symbol miłości, ponieważ jest on kamieniem węgielnym nowej, dużej rodziny."

Ojciec Antonio Menegon wyraził pragnienie, aby nowo powstające Centrum było podobnie jak Warsztaty Terapii Zajęciowej domem rodzinnym dla każdego.

Maja Antydze, w imieniu wszystkich osób niepełnosprawnych podziękowała za zatroskanie o ich przyszłość.

Wystąpienie Mamy Martina Arabiana

Drodzy Przyjaciele!

Jesteśmy świadkami wielkiego wydarzenia - poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Centrum dla Osób Niepełnosprawnych.

Mam nadzieję wyrazić opinię wszystkich rodziców, których dzieci już trzeci rok odwiedzają Dom św. Kamila.

Do naszych rodzin Kamilianie weszli z miłością, radością i w odróżnieniu od nas, rodziców - starających się, za wszelką cenę, wyleczyć fizyczne niedomagania naszych dzieci, poddając ich operacjom mającym na celu przywrócenie sprawności ich ciał, zwrócili uwagę na dusze i serca naszych dzieci, otwierając im drogę do radości, miłości i samego Boga.

W ich Domu powstała wspólnota łącząca nasze dzieci, które z chęcią spotykają się, rozmawiają, tworzą i pracują, piszą wiersze, rysują, wyszywają, przygotowują spektakle, pracują na komputerze i planują własne życie, widząc siebie jako pełnoprawnych członków społeczeństwa, w którym mogą znaleźć godne miejsce. Ile miłości i radości promieniuje od nich wszystkich.

W imieniu wszystkich rodziców chciałabym podziękować br. Robertowi, ojcu Pawłowi, o. Akakiemu, o. Martini, wszystkim zakonnikom, zakonnicom, wolontariuszom i pracownikom domu za troskę i miłość do naszych dzieci.

Jestem pewna, że budowa nowego Centrum, pod który został poświęcony kamień węgielny, szybko się rozpocznie i zostanie zrealizowana dla naszych dzieci i wszystkich cierpiących.

Mama Martina Arabiana


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .