kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Ksiądz prałat Jerzy dziękuje

   

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy Dobrodzieje Katolickiej Misji w Gruzji!


Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i wkrótce Odwieczne Słowo Boże stanie się Ciałem. Dziękując za wsparcie duchowe i finansowe, w imieniu swoim i moich parafian, wszystkim Wam życzę, aby Dzieciątko Jezus obdarowało każdego z Was, radością miłością, zdrowiem i pokojem. Dzieląc się w Noc Wigilijna białym opłatkiem wspominamy naszych braci będących w potrzebie.

Chciałbym poinformować, że dzięki składanym przez Was ofiarom  może funkcjonować praca duszpasterska i katechetyczna w naszych parafiach.

Mojej trosce duszpasterskiej powierzone zostały dwie parafie: Arali, Ude, oraz 3 ośrodki duszpasterskie. W okresie letnim odwiedzam także moich parafian, którzy wraz ze swoim dobytkiem przebywają na górskich pastwiskach.

W mojej służbie bardzo często jestem zmuszony do używania samochodu, który z powodu złego stanu dróg wymaga częstych napraw.

Katecheza w Arali odbywa się na plebani w jednym większym pokoju, który wymaga remontu. Nie może on pomieścić wszystkich grup katechetycznych i uczestników spotkań duszpasterskich (młodzieży, ministrantów, chóru, rady parafialnej). W wiosce Ude, gdzie kościół katolicki został zagarnięty przez Kościół prawosławny, katechizacje prowadzimy w domu, który został przekształcony w kaplicę.

Dla potrzeb katechetycznych zakupiliśmy ławki, krzesła, tablice a także książki i przybory kancelaryjne.

W nie najlepszym stanie znajduje się także kościół parafialny w Arali, w którym trzeba odnowić wnętrze i zakupić ławki.

W lipcu i sierpniu  2007  roku  nasz dekanat zorganizował "wakacje z Bogiem" dla 250 dzieci.

Aby pomóc ludziom chorym i ubogim,którzy nie maja środków finansowych na leczenie, utworzone zostały dwa punkty medyczne.

Tutejsza ludność jest przeważająco biedna. Żyjąc z pracy na roli z trudem może zapewnić utrzymanie swoim rodziną. Sytuacja zarówno duchowa jak i materialna, oraz mentalność tych ludzi jest diametralnie różna od polskiej. Religijność w Gruzji po 70 latach komunizmu jest bardzo słaba i często oparta tylko na oczekiwaniu pomocy materialnej ze strony Kościoła. Trzeba dużo czasu i cierpliwości by ją dobrze ugruntować, tym bardziej, że obecnie nasila się atak prawosławia na Kościół katolicki. W moich jak i innych wioskach katolickich przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, posługując się wyssanymi z palca kłamstwami i oszczerstwami odciągają ludzi od wiary ojców i strasząc ogniem piekielnym przyzywają do powtórnego chrztu. Głoszą, że prawdziwy Gruzin musi być prawosławny. Wielu ludzi, często ze strachu a także ze względu na rozdawaną pomoc (worek mąki, butelkę oliwy) porzuca wyznawana od pokoleń wiarę.

Dziękując za wasza hojność serca proszę szczególnie o modlitwę w mojej intencji a także, aby dobry Bóg natchnął swoja łaską serca młodych kapłanów, którzy byli by gotowi zostawić Ojczyznę i przyjechać by służyć Chrystusowi w tych biednych ludziach. Będąc samemu na parafii trudno jest obsłużyć wszystkich wiernych. Wielu z nich poza przyjętym sakramentem Chrztu nigdy nie spotkało w sposób sakramentalny Chrystusa.

Gorąco proszę o modlitwę, abym mógł podołać wszystkim obowiązkom duszpasterskim, zanim nie przyjedzie do pomocy drugi kapłan.

Kończąc ten list wdzięczności pragnę Was zapewnić o mojej modlitwie w Waszych intencjach, prosząc dobrego Boga o łaski potrzebne Wam, Waszym rodzinom, bliskim i przyjaciołom.

Oddany w Panu
Ks. Jerzy Szymerowski

Gruzja - Arali  20072005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .