kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Śluby Wieczyste pierwszego Gruzina

   

Na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich Współbraci, którzy tak gorąco przyjęli mnie podczas mojego pierwszego urlopu po półtorarocznej pracy w Gruzji. Po mile spędzonych chwilach wypoczynku, rozpoczęła się praca z naszymi przyjaciółmi niepełnosprawnymi, kolejne plany, zmiany, co świadczy o tym, że nasza placówka misyjna wciąż prężnie rozwija się. Jakże wzruszającym i wielkim wydarzeniem były ŚLUBY WIECZYSTE jednego z naszych seminarzystów: AKAKI CZELIDZE. Jest on pierwszym Gruzinem, który po 5 latach nauki w seminarium w pełni stał się kamilianinem.

Akaki urodził się w 1973 roku w Tbilisi, gdzie ukończył szkołę a następnie politechnikę o profilu hydroinżynieryjnym. Został ochrzczony i wychowany w rodzinie prawosławnej. W 1992r. jako student, "przypadkowo" wszedł do jedynego w tamtych czasach, funkcjonującego kościoła katolickiego, i od tego czasu chodził tam codziennie. Tam też spotkał ks. Jana Śnieżyńskiego, który wprowadził go w życie Kościoła Katolickiego. Po rocznej obecności w Kościele Akaki wyraził chęć oddania swego życia Chrystusowi w kapłaństwie. W 1993 r. rozpoczął seminarium "Redemptoris Mater" w Warszawie. Po dwóch latach powrócił do Gruzji, by lepiej rozeznać swoje powołanie. Kontynuował także naukę na politechnice. Aktywnie pomagał Księżom przybyłym z Polski jako tłumacz. W 1996r. w parafii Vale, gdzie pomagał ks. Jerzemu Szymerowskiemu w pracy duszpasterskiej, spotkał o. Pawła Szczepanka. Gorliwość i przykład tego świętego kamilianina, pomogły Akakiemu odnaleźć swoje powołanie w Zakonie Kamilianów. Wraz z o. Pawłem pracował w parafii, pomagał w odradzaniu się parafii w Hizabawrze, która od prawie 60 lat pozbawiona była kapłana. We wrześniu 1998 roku Akaki wraz z innymi trzema Gruzinami rozpoczął postulat a w maju 1999 wyjechał do Turynu, by tam przygotować się do nowicjatu, który odbywał w Weronie. Następnie kontynuował studia teologiczne. W 2004 roku wrócił do Gruzji, by w swej ojczyźnie pod opieką o. Pawła Dyla przygotować się do złożenia ślubów wieczystych. 04.09.2005r. w obecności ks. bp. Giuseppe Pasotto, Nuncjusza Apostolskiego; ks. abp. Claudio Gugierotti, Duchowieństwa i licznie zgromadzonego ludu wiernego, złożył na ręce o. Antonio Menegon - Prowincjała Piemonskiej Prowincji Zakonu Kamilianów, uroczyste śluby wieczyste. W czasie kazania o. Prowincjał wyjaśnił sens ślubów zakonnych. Podkreślił znaczenie powołania kamiliańskiego, które polega na posługiwania Panu Bogu w Chorych. Na zakończenie uroczystości Nuncjusz Apostolski przeczytał telegram wysłany przez Sekretarza Stanu w Watykanie, kardynała Angelo Sodano, w którym w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI, przekazał Akakiemu najlepsze życzenia i apostolskie błogosławieństwo.

Śluby wieczyste Akakiego Czelidze to wielki dar Bożej Opatrzności dla Kamiliańskiej Wspólnoty w Gruzji. Pan Bóg, za wstawiennictwem Matki Bożej "Uzdrowienie Chorych", św. Kamila i św. Nino, dał nam kolejne dłonie do pracy wśród chorych i umierających. Polecamy Akakiego Waszym modlitwom, by Pan Bóg miał go w swej opiece, prowadził i umacniał w wypełnianiu kamiliańskiej posługi na gruzińskiej ziemi.

br. Robert Kukułka OSCam.


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .