kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
List na Tydzień Misyjny 2008

   

Gruzja - październik 2008r.

Drodzy Przyjaciele Misji Kamiliańskich na Kaukazie!

W tygodniu misyjnym, poświęconym refleksji nad "nad stałą koniecznością głoszenia Ewangelii również w naszych czasach" pragnę zaprosić Was do odwiedzenia, w duchowej podróży, naszej Misji na Kaukazie.

W pierwszej kolejności zapraszam was do Armenii, gdzie od 1993r pracują Ojcowie Kamilianie.
7 grudnia 1988r. trzęsienie ziemi spowodowało śmierć około 100 000 osób. Ojciec Święty Jan Paweł II, jako konkretny znak solidarności z ormiańskim narodem dotkniętym tak strasznym kataklizmem, zlecił Caritas Włoch postawienie szpitala w wiosce Ashotsk.
Szpital został wybudowany w najuboższym regionie Armenii, nazywanym ormiańską Syberią. Śnieg zalega tu przez pół roku, a nocą mróz często dochodzi do -30oC.
Wioska Ashotsk położona jest na wysokości 2000 m nad poziomem morza. Warunki klimatyczne nie sprzyjają rozwojowi rolnictwa i hodowli bydła. Rolnicy uprawiają przede wszystkim ziemniaki i jarzyny. Nie ma też lasów, więc drewno jest bardzo drogie. Większość rodzin opala dom suszonym obornikiem. Panuje tu taka bieda, o której w Polsce nie mamy wyobrażenia. Na dodatek występuje ogromne bezrobocie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego upadła tutejsza gospodarka, gdyż była tak przemyślanie skonstruowana, aby nie mogła istnieć samodzielnie, bez ścisłej współpracy z innymi republikami.
Rzesze ludzi wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy zarobkowej, choćby na jeden sezon. Obecnie w Armenii mieszka tylko ok. 2,5 miliona ludności, a w stolicy - Jerewanie - ok. 1 mln.
Szpital "Redemptor Hominis", a także 24 punkty medyczne, przyjmuje codziennie najbiedniejszych mieszkańców Armenii a także Gruzji. Opieka medyczna w naszym szpitalu jest bezpłatna. W szpitalu pracuje 120 pracowników, którzy w ciągu roku obsługują ok. 20.000 osób, wykonując ok. 15.000 laboratoryjnych analiz medycznych, 1.500 radiografii, 3.000 echografii, ok. 1.500 zabiegów operacyjnych szpitalnych i 500 ambulatoryjnych a także przyjmując ok. 300 dzieci, przychodzących na świat. Szpital utrzymuje się dzięki wsparciu Stolicy Apostolskiej, Zakonu Kamilianów a także tysięcy anonimowych dobroczyńców.
Kamilianie we współpracy z małymi Siostrami Jezusa pomagają także ok. 400 najbiedniejszym rodzinom poprzez akcje "Adopcji na odległość".
Wielką plagą tego regionu jest pijaństwo a także rozbite rodziny. Wielu mężczyzn wyjechało "za chlebem" do Rosji i juz stamtąd nigdy nie powróciło, pozostawiając bez środków na utrzymanie żony i dzieci.

Z Armenii przenosimy się do sąsiadującej Gruzji, gdzie od 10 lat Kamilanie i Córki św. Kamila niosą pomoc cierpiącemu Chrystusowi.
W Tbilisi w dzielnicy Temka Ośrodek Zdrowia "Redemptoris Mater" otacza bezpłatną opieką medyczną najbiedniejszą warstwę społeczną Gruzji.
S. Corina wraz z wolontariuszami spieszy z samarytańska pomocą tym, którzy o własnych siłach nie mogą przyjść do naszego Ośrodka Zdrowia.
Odwiedzając potrzebujących w domach, spotkaliśmy często osoby niepełnosprawne. Niestety, trudno jest każdemu z nich poświęcić czas i cokolwiek zmienić w ich życiu, jeżeli przez kilkanaście lat byli odizolowani od społeczeństwa. Zrodziła się zatem inicjatywa, by stworzyć dom dziennego pobytu. Obecnie w terapii zajęciowej prowadzonej w "Domu św. Kamila" uczestniczy ok. 30 osób. Nasi przyjaciele sprawni inaczej, zrozumieli, że ich życie ma sens.
Budynek, w którym prowadzona jest terapia zajęciowa, nie odpowiada wymogom pracy z osobami niepełnosprawnymi, a także nie pozwala na przyjęcie nowych pacjentów. W 2007 roku ruszyła budowa Centrum dla Osób Niepełnosprawnych. Obecnie ukończyliśmy budowę piwnicy, dwóch pięter i poddasza i przystąpiliśmy do prac nad pokryciem dachowym.

W południowej części Gruzji, w regionie Meshetia w wiosce Chizabawra prowadzimy parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, przedszkole, punkt medyczny i gabinet dentystyczny.
Ferma, położona w wyższych partiach gór, jest nowym projektem, który daje pracę i źródło utrzymania mieszkańcom okolicznych wiosek, a naszym podopiecznym ekologiczne mleczne produkty.

Cztery lata temu zapoczątkowaliśmy akcję: "Chleb z masłem dla dzieci z Gruzji". Pomoc ta polega na zapewnieniu dzieciom z najbiedniejszych rodzin podstawowych produktów żywnościowych, niezbędnych do przeżycia.
Bezsensowna wojna pozbawiła domów, środków do życia a także bliskich dziesiątki tysięcy osób. Ich los nie jest nam obojętny.

W swoim orędziu na światowy dzień misyjny Ojciec Święty Benedykt XVI pisze: "...Ludzkość cierpi i oczekuje prawdziwej wolności, oczekuje innego, lepszego świata, oczekuje 'odkupienia'..."
Co stanie się z ludzkością i stworzeniem? Czy jest nadzieja na przyszłość, a może raczej: czy istnieje przyszłość dla ludzkości? I jaka będzie ta przyszłość?".
Oglądając codziennie tysiące oblicza ludzi cierpiących i opuszczonych a także szatański egoizm i zakłamanie tych, którzy prowokują śmierć i cierpienie także w naszych sercach rodzi się pytanie: " dlaczego tak musi być i w jaki sposób można zmienić tę sytuację?" W jakim źródle można ugasić pragnienie sprawiedliwości, palące serca ludzi dobrej woli?
Czy w obronie prawdy i sprawiedliwości i my także musimy sięgać po zło i przemoc? Na pewno nie!
Św. Paweł daje nam opis pełnego uzbrojenia przyjaciół Jezusa Chrystusa. "Stańcie więc do walki przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość głoszenia dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - wśród wszelakiej modlitwy i błagania". Sprawiedliwość i chęć głoszenia pokoju w codziennym życiu, wiara w moc Jezusa Zmartwychwstałego wyrażająca się w wytrwałej modlitwie i gościnne przyjęcie Ducha Św., który jest Miłością, to niezawodne wyposażenie wojenne żołnierza Bożego.
"Boża miłość - pisze w Swym orędziu Ojciec Św. - to energia duchowa, powodująca w rodzinie ludzkiej wzrost harmonii, sprawiedliwości i komunii między osobami, rasami i narodami, do której wszyscy dążą. Tylko z Bożej miłości można czerpać uwagę, troskę, współczucie, gościnność, dyspozycyjność, zainteresowanie problemami ludzi".

Drodzy Przyjaciele!

Nieustanny dopływ Waszej duchowej energii wzmacnia nas w codziennej pracy. Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni, iż tak wiele osób, osobiście nam nieznanych, pamięta o nas i pomaga nam w niesieniu pomocy najbiedniejszym braciom. Materialna pomoc stanowi dodatek, widzialny znak solidarności z tymi, którzy bez nas nie mogliby przeżyć.

Kilkanaście dni temu grupa osób niepełnosprawnych wraz z przyjaciółmi powróciła do Polski po zdobyci szczytu Kilimandżaro. Jeden z uczestników wyprawny w wywiadzie dla TV powiedział: "Zdobycie szczytu Kilimandżaro, tak naprawdę było dla nas mało istotne". Nie istotne jest ile możemy dać pieniędzy na potrzeby biednych, natomiast ważne jest, na ile potrafimy ich pokochać, tą miłością, którą rozpalił w nas Dobry Bóg.

Dziękujemy za wszelkie dobro staropolskim Bóg zapłać i zapewniamy o modlitwie za Wszystkich Przyjaciół Misji.

OO. Kamilianie


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .