kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy kamilianie

   

Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców. Z otwartością i życzliwością Gruzinów spotykałem się na każdym kroku, a cały czas byłem w drodze, więc kontakt był spory. W Gruzji byłem pierwszy raz i chcę tu wrócić. Może nawet uda się jeszcze w tym roku.

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Katedralny Sobór Św. Trójcy, Tbilisi

Tylko otarłem się o Tbilisi i Kutaisi, choć czas wykorzystałem do maksimum, ale w tbiliskiej Samebie i kutaiskiej Bagrati oczywiście byłem. Piękne, nie tylko architektonicznie, ale przede wszystkim dlatego, że przesiąknięte modlitwą - szczególnie Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy w Kutaisi. Powałęsałem się także po zakamarkach stolicy, rzadko bowiem chadzam tylko tam, gdzie prowadza się wycieczki.

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Katedralny Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, Kutaisi

W Tbilisi zetknąłem się również z czymś, czego nie mogłem się spodziewać. Z dziełem, pracą, otwartością i dyskretną serdecznością polskich kamilianów. W Polsce nie znałem ich bliżej, choć kręgi Kościoła nie są mi obce. To co zobaczyłem w stolicy Gruzji wzbudza podziw. Olbrzymi kompleks Redemptor Hominis Polyclinic służący chorym, niepełnosprawnym, potrzebującym.

Takiego dzieła mogłaby pozazdrościć Gruzinom niejedna europejska stolica, uważana za centrum tzw. nowoczesnego świata. Gruzja nie jest bogata, w rozpowszechnionym dziś tego słowa znaczeniu. Kamilianów w Tbilisi jest niemały zastęp, to znaczy całych dwóch - uśmiechnięty o. Paweł i zatroskany o. Zygmunt. Aaa, spotkałem jeszcze sympatycznego br. Zakro i kl. Laszę.

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Mkinwarcweri (Kazbek, 5034 m npm) o wschodzie słońca

Moim celem był Kazbek, a właściwie Mkinwarcweri. Teraz chciałbym zobaczyć jeszcze z bliska "kaukaską wiedźmę" - Matterhorn Kaukazu, swanecką Uszbę. Kiedy rozmawiałem w Gweleti, przy emocjonującej Gruzińskiej Drodze Wojennej z reporterką gruzińskiej telewizji, zapytała, czy znam Swanetię? Nie znam, a to znaczy - według niej - że jeszcze nie poznałem Gruzji. Tak więc chyba trzeba to naprawić.

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Cminda Sameba - cerkiew i monastyr Św. Trójcy

Nad Stepancmindą, powyżej Gergeti, przy drodze na kaukaskiego olbrzyma, Mkinwarcweri, usadowiła się Cminda Sameba. Nie ma w tym żadnej przesady, że ta maleńka, przepiękna świątynia pokazywana jest na większości gruzińskich materiałów reklamowych.

Trwają spory, czy istniej coś takiego, jak charyzmat miejsca? Jestem przekonany, że tak. Dla mnie to na przykład przede wszystkim bazylika Volto Santo w abruzyjskim Manoppello, erem kamedułów w podrzymskim Frascati czy na krakowskich Bielanach, a teraz także Cminda Sameba. Mógłbym przebywać długo w jej przyćmionym wnętrzu i wpatrywać się na przykład we fresk Chrystusa w niszy, po lewej stronie ikonostasu.

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

W drodze pod Mkinwarcweri, w Gergeti, "zaprzyjaźniłem się" z psem. Szedł ze mną, aż na lodowiec. Nie miał w tym żadnego interesu - nie dostał kiełbasy, której nie miałem. Po prostu szedł. Najczęściej przodem, jakby obawiał się, że mogę zgubić drogę, jakby był przekonany, że trzeba mnie poprowadzić. Przysiadał, gdy odpoczywałem, jadł śnieg, by ugasić pragnienie, gdy ja cieszę się jego chłodem w upalny czerwcowy dzień.

TEN, KTÓRY JEST też nie ma w tym żadnego interesu, żeby mi towarzyszyć i pochylać się nade mną. Jego miłosierna miłość jest bezinteresowna i darmowa, i niczym przeze mnie niezasłużona...

Potężny pięciotysięcznik Mkinwarcweri przyzywa, olśniewa, przeraża. Uśpiony wulkan, z którego spływają potężne lodowce, nie toleruje singli, jak na tablicy mijanej po drodze napisał polski konsul. Radzi, aby związać się liną.

Lina jest konieczna... W kieszeni mam prawosławne czotki-komboskion. Kolejne, z podróży, tym razem z czternastowiecznej Cminda Sameba. Modlitwa Jezusowa - Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną - do której służy ten modlitewny sznur, może towarzyszyć każdej wędrówce. To czas stosowny i nie warto go bezpowrotnie tracić. Wędrówka bowiem może być nie tylko czasem wytchnienia dla ciała...Marek z Gliwic


Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .