kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Poznając samego siebie

   

Krocząc ówczesną drogą życia, często zapominamy o istnieniu drugiej osoby. W swoim egoizmie zwracamy uwagę na zegarek, by zdążyć wszystko załatwić, nie zwracając uwagi na wszelkie szczegóły. Obcy ludzie są dla nas obojętni, wolimy udawać, że ich nie widzimy, czy nie potrafimy im pomóc. Tak było również ze mną. Do dziś dnia wspominam pewną sytuację w autobusie miejskim, gdzie osoba niepełnosprawna chciała z niego wyjść, a ludzie jak stado owiec patrzyli i nikt nie pomógł prócz kierowcy. Trzy tygodnie w Gruzji znacząco wpłynęło na mój tok myślenia.

Poznając samego siebie

Ale po kolei.

Decyzja o wyjeździe na wolontariat była bardzo spontaniczna. Początkowo miałem zamiar wyjechać do Gruzji na 3 dni, by odwiedzić znajomego – Piotra- który przebywając na Erasmusie w Tbilisi przy okazji pomaga Misjii kamiliańskiej jako wolontariusz. Od niego właśnie dowiedziałem się, że istnieje możliwość przyjechania tu na wolontariat. Bardzo zaintrygował mnie ten pomysł i po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi od Ojca Pawła nie myślalem o niczym innym jak o wyjeździe. Przyznam się szczerze, że lecąc do Gruzji nie byłem świadomy zakresu moich obowiązków podczas wolontariatu. Wszystko działo się bardzo szybko, a sama fascynacja zrobienia czegoś dobrego umacniała mnie przekonaniu, że to może wpłynąć pozytywnie na mnie, jako osobę.

Jako student nie mogłem wyjechać na bardzo długo, stąd mój wyjazd ograniczył się do 3 tygodni. Przy okazji lotu do Gruzji, pośredniczyłem w dostarczeniu kilku paczek z odzieżą dla uchodźców z obozu w Shavshvebi.

Pierwszy kontakt z Ośrodkiem był bardzo emocjonujący. Poznałem od razu o. Pawła, o. Zygmunta oraz siostrę Beatę. Spotkałem się z wielką serdecznością i przyjaźnią z ich strony, którą było czuć już od pierwszej chwili. Zostałem oprowadzony po całym Ośrodku, poznając przy tym naszych podopiecznych. Było to bardzo znaczące doświadczenie, gdyż praktycznie nigdy nie miałem kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Podopiecznymi w ośrodku są zarówno osoby z dysfunkcjami fizycznymi czy umysłowymi, a także osoby biedne.

Moim pierwszym zadaniem była lekka praca magazynowa (segregacja), która zajęła mi pierwsze 3-4 dni. Jako że studiuję logistykę mogłem potraktować to jako małą praktykę.

Początkowy kontakt z podopiecznymi ograniczał się tylko do obiadów, przy których pomagałem w roznoszeniu posiłków itp. (przyp. prace magazynowe). Stąd też nie czułem się jeszcze dość pewnie w stosunku do nich. Wszystko zmieniło się po pierwszym tygodniu, gdy wspólnie z nimi pracowałem w przygotowaniach do targów świątecznych. Razem wycinaliśmy wszelakie kształty w drewnie, malowaliśmy, sklejaliśmy, by potem stawały się dziełami sztuki. Byłem i jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności podopiecznych. Mając jakąś dysfunkcję fizyczną czy psychiczną nie zostali pozbawieni różnych talentów, a dzięki Misji Kamiliańskiej mogą je ciągle rozwijać. Co ważne, bije od nich coś bardzo pozytywnego, co sprawia, że człowiek szybko się do nich przywiązuje.

Co też jest bardzo zauważalne, każda osoba pracująca w ośrodku nie jest tam przypadkowo – jest integralną częścią pięknej całości, która świetnie prosperuje czyniąc coś dla potrzebujących.

Wolontariat w Gruzji to także świetna okazja do poznania tego jakże urokliwego państwa, jego kultury czy kuchni. Tbilisi urzeka swoim pięknem po zmroku, zaś restauracyjki serwujące typowe gruzińskie dania zapełniają się uśmiechniętymi ludźmi. Tutaj należy zwrócić uwagę oczywiście na charakterystyczne pierożki chinkali czy chaczapuri. Poza samą stolicą, Gruzja urzeka także swoimi krajobrazami. Aby zobaczyć Kaukaz w pigułce - razem z Piotrem podczas jednego z weekendów - polecieliśmy helikopterem do Mestii. Widoki były cudowne, polecam każdemu taką przygodę! ;)

Po prawie 3 tygodniach spędzonych w Ośrodku dosłownie nie chciałem wracać do starej rzeczywistości. Otaczając się przez ten czas ludźmi dobrej woli, człowiek bardzo przyzwyczaja się do tego i chyba sam taki się staje.

Wyjazd do Gruzji tak zmienił moje nastawienie do życia, że od razu po powrocie do Polski razem ze znajomymi zorganizowaliśmy zbiórkę odzieży dla osób potrzebujących, zapisałem się do fundacji oraz planuję nadal wspierać tamtejszą społeczność, organizując dalsze zbiórki darów. Szczęść Boże.

DIDI MADLOBA
Kamil Śmierzyński

Zapraszamy do naszej galerii

2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 5 / 70556 .