kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Nasza praca

   

Tbilisi, 11 sierpnia 2014 r.

Drodzy Przyjaciele!

Osoby niepełnosprawne bardzo często spychane są na margines życia społecznego. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach rozwijających się, do jakich należy Gruzja, gdzie nie wykształciły się jeszcze instrumenty społeczno-prawne, mające na celu wyrównywanie szans, zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej i ochrony praw osób najbardziej potrzebujących. Pomoc osobom niepełniosprawnym, ich leczenie, rehabilitacja, dbanie o to w jaki sposób spędzają wolny czas i o jakość ich życia to zagadnienia często w ogóle nie funkcjonujące lub marginalizowane w życiu społecznym. Osoby wymagające szczególnej opieki i pomocy, zwłaszcza poruszające się na wózkach inwalidzkich bardzo często zmuszone są do samotnego życia w czterech ścianach swoich mieszkań, pozbawione szans na życie i integrację ze społeczeństwem, odkrywanie świata i normalnego w nim funkcjonowania. Centrum św. Kamila w Tbilisi prowadzone przez Zakon Posługujący Chorym – Kamilianów, założone zostały z myślą o tych właśnie osobach, często odrzucony i zapomnianych, samotnie niosących krzyż swojej choroby, cierpienia, niepełnosprawności.


KIM JESTEŚMY?

Centrum św. Kamila w Tbilisi zostało otwarte 14 lipca 2004 r. przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów. Od tej pory w Centrum osobom najabardziej potrzebującym służą ojcowie i bracia Kamilainie, siostry Kamilianki, pedagogowie, terapeuci, lekarze, pielęgniarki, jak również wolontariusze z różnych stron świata. Chcemy przywrócić osoby niepełnosprawne do życia społecznego, przypomnieć o nich światu, pokazać, jak pięknymi, wartościowymi, pełnymi dobra i miłości są ludźmi i jak bardzo świat potrzebuje ich obecności i ofiary. Naszym celem jest również umożliwienie osobom niepełnosprawnym rozwijania ich zainteresowań, umiejętności, talentów, pasji jak również zapewnienie im opieki medycznej czy psychologicznej. Stwarzamy naszym Podopiecznym szansę kreatywnego i interesującego spędzania czasu, możliwość wyjścia ze swoich mieszkań i poznania świata. Oferujemy różne formy aktywności, nasi niepełnosprawni przyjaciele uczestniczą w grupowej psychoterapii, która jest formą grupy wsparcia, istenieje również możliwość udziału w indywidualnych sesjach z psychologiem. W naszym Centrum prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej, w ramach których nasi Podopieczni mogą uczestniczyć w różych formach terapii. Oferujemy art-terapię (terapia przez sztukę) czy ergo-terapię (terapia przez pracę) gdzie każdy ma szansę stworzyć swój własny kawałek sztuki. Nasi terapeuci uczą, jak proste przedmioty zamienić w coś niezwykłego i wyjątkowego. Prowadzimy też muzyko-terapię, której uczestniczy mogą wejść w świat piękna i sztuki przy pomocy muzyki, tańca, poruszających melodii, dźwięków i niezwykłych choreografii tanecznych. Podopieczni Centrum mogą również brać udział w zajęciach komputerowych, jak też lekcjach języka gruzińskiego, gdzie uczą się pisać, czytać, recytować poezję oraz poznają kulturę swojego kraju.

Nasi Podopieczni uwielbiają spędzać czas aktywnie. Dlatego też oferujemy również inne formy aktywności, organizujemy wycieczki, koncerty, zapraszamy różnych gości, wspólnie celebrujemy urodziny czy inne ważne dla nas uroczystości.

Ponadto obejmujemy naszch Podopiecznych opieką medyczną, zapewniamy konieczną rehabilitację czy fizjoterapię.


NASZE DALSZE PLANY

Staramy się ciągle na nowo odkrywać potrzeby i oczekiwania naszych Podopiecznych i w miarę naszych możliwości wychodzić im naprzeciw. W bieżącym 2014 r. dzięki wsparciu Ambasady Japonii w Gruzji, chcemy otworzyć dla naszych Podopiecznych nową pracownię – pracownię ceramiczną. Od października terapeuci z zaprzyjaźnionej Frundacji DOM z Opola, będą prowadzić szkolenie dla naszych terapeutów, aby przygotować ich do prowadzenia zajęć z naszymi Podopiecznymi.

Staramy się sukcesywnie informować Was Drodzy Przyjaciele, za pośrednictwem naszej strony internetowej, jak również profilu na facebook, o naszych aktualnych działaniach i przedsięwzięcicach. Zapraszmy do lektury!

Prosimy Was Kochani o modlitwę i zapewniamy, że jesteście również obecni w naszych modlitwach! Niech Pan Bóg Wam błogosławi!

Zespół pracujący w Kamiliańskim Centrum w Tbilisi2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 18 / 70292 .