kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Solidarność to nie polityka

   

Prawdą jest, że człowiek uczy się całe swoje życie. Każdego dnia odkrywamy w sobie nowe możliwości i umiejętności, podejmujemy wyzwania, które czasami zdają się nas przerastać. Nie mając doświadczenia w pisaniu projektów, zdecydowaliśmy spróbować.

Na początku 2010 roku Ambasada Polską w Tbilisi przedstawiła propozycje konkursów, dzięki którym można było uzyskać fundusze na konkretny cel. Ojciec Paweł postanowił napisać i zgłosić projekt mający na celu zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla budującego się Centrum Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych. Wyposażenie centrum w sprzęt rehabilitacyjny, byłoby bardzo dobrą przyszłościową inwestycją.

Solidarność to nie polityka

Nad przygotowaniem projektu pracował cały zespół przez wiele dni. Była to jednocześnie nauka pisania projektu, która nie skończyłaby się powodzeniem bez wsparcia wielu ludzi. Wspomnę tylko o Rafale, którego wskazówki okazały się niezwykle cenne. Jak zawsze początki są trudne, ale dzięki temu, że towarzyszy nam wiara w to, co się robi, można osiągnąć sukces i spełnić założony przez siebie cel.

Po kilku tygodniach dotarła do nas wspaniała informacja o tym, że nasz trud się opłacił i dostaniemy dofinansowanie umożliwiające zakup bardzo potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego. To kolejny krok prowadzący do zrealizowania największego z marzeń, jakie wszyscy pokładają w otwarciu Centrum dla Osób Niepełnosprawnych.

Solidarność to nie polityka

Zanim jednak sprzęt rehabilitacyjny dotarł na gruzińską ziemię, trzeba było pokonać wiele skomplikowanych i mniej trudnych procedur. Po pierwsze zakup w Polsce. I tu z pomocą przyszła nam Katarzyna Krzempek, której bardzo dziękujemy!!!! Następnie sprowadzenie sprzętu do Gruzji. Pomimo drobnych problemów, jakie spotkały Ojca Pawła, cały sprzęt dotarł do miejsca swojego przeznaczenia. Dziękujemy br. Robertowi za okazaną pomoc!!!

Nowe gabinety zostały utworzone w Poliklinice, w czterech pomieszczeniach, jakie zostały nam udostępnione dla potrzeb fizjoterapii, powstały salki. Na sali gimnastycznej będą przeprowadzane zabiegi fizykoterapeutyczne. W małej salce znajdują się tablice do ćwiczeń manualnych, usprawniające możliwości rąk. W kolejnym pomieszczeniu stanęła kabina UGUL służąca do ćwiczeń czynnych w odciążeniu jak również bieżnia i rowerki. Wypoczęta po trzymiesięcznym pobycie w Polsce, zabrałam się do pracy. Wszyscy podopieczni, jak również my - personel medyczny byliśmy zachwyceni nowymi możliwościami, jakie niesie za sobą powstanie tego miejsca.

Solidarność to nie polityka

13 grudnia 2010 zaszczycił nas swoją obecnością Wiceminister Spraw Zagranicznych Polski pan Krzysztof Stanowski, który wraz z Panią Ambasador Urszulą Doroszewską otworzył nowe gabinety rehabilitacyjne. W swoim przemówieniu pan minister podkreślił, iż każdemu Polakowi bardzo bliskie sercu jest słowo "SOLIDARNOŚĆ", które nie jest związane z polityką, ale z wrażliwością na cierpienia drugiego człowieka.

W obecności wielu zacnych zaproszonych gości, Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Gruzji Don. Filippo Ciampanelli dokonał poświęcenia pomieszczeń i sprzętu, polecając Bożej Opatrzności przyszłych pacjentów.

Don Filippo, wyrażając w imieniu Nuncjusza Apostolskiego Claudio Gugerotti , wdzięczność Narodowi Polskiemu za tak wspaniały dar, przypomniał zgromadzonym gościom, iż Kamiliański Ośrodek Zdrowia powstał na życzenie wielkiego Polaka- Sługi Bożego Jana Pawła II.

Solidarność to nie polityka

O. Paweł w imieniu Kamilianów i Córek św. Kamila podziękował Panu Bogu i wszystkim Polakom, którzy przyczynili się do realizacji tego tak potrzebnego na gruzińskiej ziemi ośrodka rehabilitacji.

Podopieczni Domu Św. Kamilla przygotowali z tej okazji krótki występ artystyczny.

Przed nami kolejny etap w drodze rozwijania rehabilitacji w Gruzji, rozwijania siebie, swoich możliwości.

Małgorzata Foryt


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .