kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
W cieniu Araszendy

   

To było iście godne zakończenie roku 2013.

Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało. Kupiłam bilet do Gruzji, spakowałam "mały bagaż podręczny" i po uzyskaniu zielonego światła od Ojca Pawła - "zapraszamy!!!" - wylądowałam trzeciego grudnia ubiegłego roku na lotnisku, nieopodal miasteczka zwanego Kutaisi. A to co się działo przez kolejne 3 tygodnie pobytu u Ojców Kamilianów to prawdziwe katharsis mojej duszy.

Plan był taki, by przed rozpoczęciem pierwszej w moim życiu pracy "na serio", z umową i wszystkimi obowiązkami, pojechać na te ostanie 3 tygodnie "gdzieś" i zażyć ostatnich chwil beztroskiej wolności. W perspektywie nastającej zimy, gdy dzień kończy się i zaczyna ciemnością, najpiękniej byłoby wybrać kraj opalającego na brązowo słońca. Ale nie... - na przekór, pojadę tam, skąd na pewno nie wrócę ciemniejsza o któryś odcień brązu. A że Gruzja od dawna chodziła mi po głowie, decyzja była natychmiastowa. Bilety z Katowic do Kutaisi okazały sie być w zasięgu kliknięcia myszką, wiec szybko kupiłam bilet dla siebie.

Przed wyjazdem prawie przypadkiem (piszę prawie bo teraz już wiem, że przypadki po prostu nie istnieją :)) spotkałam się z grupką znajomych. Juz tego samego wieczoru pisałam maila do Izabelli, która jak mi opowiedziano właśnie wróciła z misji wolontariatu u Ojców Kamilianów w Tbilisi.

Całkiem spontanicznie wysyłam wiadomość do Ojca Pawła. "Chciałabym przyjechać". Jeszcze nie wiem jak mogłabym pomóc w Ośrodku ale potrzeba przyjazdu właśnie tutaj jest tak silna, że wręcz nieznosząca odmowy. Gdy kilka dni później dowiaduję się, że jestem serdecznie zaproszona i mile widziana, pakuję manatki w euforycznym uniesieniu. "To jest to" myślę sobie. To na pewno będzie wielkie przeżycie. I nie myliłam się...

W cieniu Araszendy

Do stolicy dotarłam z kilku godzinnym poślizgiem. Okazało się, że zima zaskakuje drogowców również w Gruzji :) Nasza wesoła marszrutka pędząca śmiało przez pierwszą godzinę, nagle dołącza do tłumu zaskoczonych i bezradnych samochodów, w środku gdzieś prawdziwie polskiej zimy w Gruzji. Po 3 godzinach oczekiwania, gdy za zaśnieżonym busikiem zaszło słońce i pożarłam ostatnią kanapkę "na drogę", nasz kierowca niczym sam minister przemówił, oznajmiając, że oto ta droga została zamknięta i dalej nie pojedziemy. Po długich rozmowach telefonicznych, ustalono i zostaliśmy zawiezieni do najbliższej miejscowości (dzisiaj wiem, że była to "Dzirula" :)), by zmienić środek transportu i dostać się do Tbilisi pociągiem. Sprawa wydawać by się mogła już prosta. Ale nie do końca. Na miejscu - na dworcu kolejowym, gdzie biegały roześmiane dzieci, gdzie siedziały ich mamy z wielkimi tobołami, gdzie rozkrzyczani Gruzini machali ekspansywnie rękoma i napędzali rozmowę zapijając wódką z parapetu przy oknach bez szyb, gdzie policjanci lawirowali między tłumami i sprawiali wrażenie kontrolujących sytuację, była kasa biletowa. Niebawem nadjechał "nasz" pociąg. Prawdziwie wielka, ogromna, tłusta oliwa. Nie wiem, czy były tam grubasy, nie wiem czy były banany, w każdym razie dla nas nie było juz miejsca. Do tego nie mieliśmy biletów. Po kolejnych tego popołudnia długich rozmowach i pertraktacjach staliśmy jakże szczęśliwi między przedziałami w grupie roześmianych miejscowych, gdzie w takt buchających cigaretów ruszyła maszyna po szynach ospale, przez góry, przez tunel, przez pola, przez las. Komu w drogę - temu do Tbilisi! Chciałam przygody - jest przygoda! Gaumarjos!!!!

W Ośrodku Ojców Kamilianów tętni życie. Dzięki serdecznym ludziom poznaję po trosze panujące zasady. Zaczynamy od śniadania. Kilkoro naszych podopiecznych wymaga pomocy w jedzeniu. Nigdy wcześniej nie miałam tak bezpośredniego kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. I chociaż na początku połowa kanapki lądowała na ubraniu, to zupą udało mi sie już prawie w całości nakarmić czarującego mnie swymi wielkimi oczyma Badriego. A ile było przy tym wspólnej radości to tylko my wiemy :)

W ciągu dnia miałam możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych. Najlepiej odnajdywałam sie w grupie na muzykoterapii, gdzie mogłam posłuchać gruzińskich melodii. Współpraca na polu muzycznym była wyjątkowo owocna. Sztuka przełamuje wszelkie bariery. Wystarczą szczere chęci, by odśpiewać wspólnie "Hej sokoły", czy zatańczyć poloneza. Liczy sie dobra zabawa! :)

Jako wolontariusze uczestniczyliśmy w codziennym życiu Ośrodka. Jak w domu, każdy robi co do niego należy, nikt się niczemu nie dziwi. Gdy nadszedł czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, strojenie korytarzy, sal i pokoi ruszyło pełną para. Przy tylu ochotnikach, w mgnieniu oka Centrum przybrało barwy kolorowych łańcuchów, gwiazdek i bombek. Nie zabrakło oczywiście i szopki, a nawet powstały dwie. Każdy musiał policzyć obecne tam wielbłądy i sprawdzić, czy wszystko działa jak należy i czy płynie strumyk obok żłóbka Małego Jezuska. :)

W cieniu Araszendy

Jako, że Ojcowie Kamilianie są prężnie działającymi ludźmi, z głową pełną pomysłów, co krok organizującymi różne projekty społeczne, w czasie pobytu miałam okazję wziąć udział w projekcie tworzenia pracowni ceramicznej z prawdziwego zdarzenia. Szukanie sprzętów do mieszania, wypalania i formowania gliny było zajęciem jednym z tych, co to maksymalnie poszerzają horyzonty. I to w języku angielskim. Doświadczenie bezcenne. Bo to nigdy nie wiadomo co sie w życiu może przydać.

Dodatkowo, w ramach moich zainteresowań Ojcowie dali mi możliwość odwiedzania chorych w domach, przez kilka dni w tygodniu. Pomagałam pracującym tutaj paniom pielęgniarkom w myciu starszych osób i przy zmianie im opatrunków. I zawsze żałowałam, że mój rosyjski jest tak nikły, że prawie go nie ma. Tam wszędzie najważniejsza była rozmowa z człowiekiem, spotkanie z drugą osobą, a ja tak niewiele umiałam powiedzieć. Te wizyty domowe to było prawdziwe zderzenie sie z rzeczywistością. Warunki bytu tych ludzi skłaniały do refleksji. Bo było bardzo biednie ale czy Ci ludzie byli z tego powodu nieszczęśliwi? Nie odczulam tego. Przede wszystkim emanowała od nich radość z tego, że ktoś ich odwiedził, że ktoś o nich pamięta. Pomoc z Centrum Kamilianów jest dla nich nieoceniona.

W cieniu Araszendy

Największym dla mnie przeżyciem była wizyta w obozie dla uchodźców w Shavshvebi. Mieszkające tutaj dzieci przygotowały dla nas pokaz tańców gruzińskich. Te małe roześmiane buzie, często wstydzące się naszych oczu, w tańcu przeradzały się w dumne ze swego kraju twarze, a wyśpiewując sentymentalne pieśni wprost łapały za serce. Można by sie od nich uczyć miłości do ojczyzny.

Czytając relacje pozostałych wolontariuszy nie napisałam nic nowego. Dla każdego z nas pobyt w Tbilisi, w dzielnicy Temka, był prawdziwym doświadczeniem spotkania się z drugim człowiekiem. Ten czas, krótszy bądź dłuższy, jaki udało nam sie spędzić u Ojców Kamilianów był prawdzie dany przez Boga. Powrót do domu nie jest łatwy. W Gruzji zostawia się cząstkę siebie. Po powrocie jest się tym samym lecz nie takim samym człowiekiem. I chce się więcej. Więcej szczerej rozmowy z ludźmi. Więcej poświęcenia im uwagi i zatrzymania się nad ich problemami, a czasem po prostu bycia z nimi. Tak najprościej w świecie chce się pomagać ludziom i czynić dobro. Tutaj spotyka się siebie w innym człowieku. Dlatego jest to podróż do własnego ja.

Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

DIDI MADLOBA
Joanna Gorlicka


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .