kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Świat byłby taki ubogi, gdybyśmy się nie spotkali...

   

Wakacje tego roku miały być jak dotychczas - piesza pielgrzymka z Przemyśla na Jasną Górę, później kilka dni odpoczynku w domu i powrót do pracy. Stało się jednak inaczej; Bóg postawił mnie na ziemi gruzińskiej, pośród ludzi Zakaukazia.

Moja wielka przygoda z Gruzją rozpoczęła się dokładnie 1 lipca br; po 2 godzinach lotu stanęłam na ziemi, o której nigdy nie marzyłam i nie myślałam. I w taki sposób Gruzja stała się moim domem na najbliższy miesiąc (lipiec). Zamieszkałam u p. Ireny, Polki, która okazała się wspaniałą kobietą. Uczyła mnie mówić po gruzińsku, opowiadała o zwyczajach, wiele wspominała. Do Tbilisi przyjechałam, jako wolontariusz; w Centrum św. Kamila zostałam postawiona wśród osób niepełnosprawnych, dziś bardzo mi bliskich. Praca z niepełnosprawnymi pozwoliła mi spojrzeć na wiele spraw zupełnie inaczej, wiele rzeczy zrozumiałam, na wiele zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć.

Wakacje tego roku miały być...

Pierwsze dni były przepełnione trochę lękiem i obawą, czy aby na pewno podołam pracy z osobami sprawnymi inaczej, czy język nie będzie barierą, czy nie zawiodę... Jak się okazało, moje obawy były zupełnie bezpodstawne, bo miła atmosfera panująca w Centrum pomogła "wyluzować" i przyczyniła się do tego, że bardzo szybko zaaklimatyzowałam się i weszłam w tamtą rzeczywistość. Przebywanie wśród osób korzystających z Centrum nauczyło mnie wiele; myślę, że nauczyło mnie życia, radości z tego co mamy, nie wymagania więcej, nie narzekania. Postawa niepełnosprawnych, ich serdeczność i życzliwość względem siebie a także i troska o drugich, były dla mnie naprawdę ogromną lekcją pokory i bezinteresownej służby potrzebującym. Moje życie, może nie wywróciło się do góry nogami, może nie spadłam z konia jak św. Paweł, ale na pewno znacznie się zmieniło.

Oprócz pracy w Centrum, wielkim doświadczeniem były dla mnie wyjazdy z s. Koriną do chorych do ich domów. Wiedziałam, że ludzie na świecie żyją biednie, są ubodzy, ale to co zobaczyłam w tamtych domach zupełnie zburzyło moją wyobraźnię. Czasami widziałam obraz nędzy i rozpaczy, obraz ludzkiego cierpienia przerastający wszystko. Mieszkania, w których niejednokrotnie żyją biedni, to po prostu obraz głośno wołający o pomoc. I te smutne oczy dzieci... Czyżby Bóg zapomniał o tym zakątku świata...?

Wakacje tego roku miały być...

A niepełnosprawni? Choć doświadczeni cierpieniem fizycznym, chorobą, upośledzeniem, to mądrzy i zdolni ludzie. Rękodzieło w ich ręku, to niemalże mistrzostwo. Wiele mnie nauczyli. Przebywanie z nimi sprawiało mi wiele radości i satysfakcji, że mogę im służyć, być potrzebna.

Dziś jestem szczęśliwa i bardzo wdzięczna Bogu i ludziom, dzięki którym znalazłam się w Gruzji. Chciałabym tu wspomnieć ks. Macieja i o. Pawła, dzięki którym znalazłam się na Zakaukaziu, wszystkich instruktorów z Centrum, o. Akakiego i o. Zygmunta, dzięki któremu modlitwa stała się taka bliska, taka tylko moja, oraz Gosię, również wolontariuszkę.

Wakacje tego roku miały być...

Gruzja, to również piękno natury. Góry Kaukazu, to niczym wygrzewające się w słońcu grzbiety afrykańskich bawołów, zadziwiający zapach kindzy czy rechanu...

Dni spędzone w Tbilisi pozwoliły mi zatrzymać się na chwilę, zastanowić, wiele spraw przemyśleć, sprawiły mi wiele radości. Umocniły również moją wiarę i pozwoliły na nowo poczuć wspólnotowy smak modlitwy.

Wakacje tego roku miały być...

Cóż więcej pisać- a mogłabym wiele; na koniec chcę powiedzieć, że ten mój przypadkowy przyjazd wcale nie był przypadkowy. Myślę, ze Tbilisi czekało na mnie juz od dawna, tylko ja o tym nie wiedziałam. Dwudniowy wyjazd do wiosek, postawa ludzi wobec mnie, ich życzliwość, rozmowy z o. Pawłem, o. Zygmuntem, wspólne z nim modlitwy i słowa usłyszane od ludzi sprawiły, że chciałoby się tu wracać i wracać i wracać... co też niektórym tu osobom obiecałam...

Z radością w sercu i wdzięcznością chcę wszystkim powiedzieć Dziękuję i... Do zobaczenia!

Małgorzata Tomaszewska


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .