kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Wielkanocne wspomnienia z Gruzji

   

ALLELUJA!!!

Kiedy nasi bracia wyznania prawosławnego szli do cerkwi z gałązkami palmowymi, w Kościele katolickim śpiewaliśmy uroczyste ALLELUJA!

Raduje się serce, mogąc dwukrotnie przeżywać Zmartwychwstanie Pańskie, dzięki dwóm różnym kalendarzom używanych w Kościołach: Katolickim i Prawosławnym.

Wraz z moimi przyjaciółmi sprawnymi inaczej Święta Wielkanocne postanowiliśmy spędzić daleko od stolicy, w spokojnym miejscu, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chizabawrze, gdzie posługę duszpasterską sprawuje O. Zygmunt Niedźwiedź z Zakonu OO. Kamilianów, pracujący na stałe jako kapelan w kamiliańskim szpitalu w Armenii. Co tydzień musi on pokonać 100 km trudnej drogi. Tam i z powrotem 200 km.

Przeczuwaliśmy, że będą to wspaniałe święta!

Z maleńką grupą przyjaciół sprawnych inaczej w Niedzielę Palmową wyjechaliśmy z Tbilisi. Niestety tego roku na łąkach nie znaleźliśmy żadnych kwiatów. Wiosna jeszcze nie zawitała na te górskie tereny. W pobliskim miasteczku zrobiliśmy świąteczne zakupy. Oprócz kwiatów do dekoracji kościoła zaopatrzyliśmy się w kosz jajek i różnych łakoci.

Rozpoczynając Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w Wielki Czwartek uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii połączonej z pięknym gestem umywania nóg parafianom przez proboszcza. Przypomina to prawdę, że wszelkie przewodzenie w Kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu. Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. W Wielki Piątek podążaliśmy drogą krzyżową wokoło kościoła, niosąc swoje codzienne krzyże niepełnosprawności. W Wielką Sobotę już od rana dekorowaliśmy kościół do liturgii, która zakończyła się Mszą Rezurekcyjną!

Na dzwonnicy rozkołysały się dzwony, których radosny dźwięk docierał do najdalszych zakątków wioski!!! O. Proboszcz, trzymając w rękach figurę ZMARTWYCHWSTAŁEGO PANA, dumnie wędrował w procesji, śpiewając radosne alleluja na gruzińskiej ziemi!

Po uroczystej mszy świętej wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od podzielenia się jajkiem oraz z głębi serca płynących życzeń. Święta szybko minęły.

Ze łzami w oczach żegnaliśmy naszego o. Zygmunta, który jak zawsze przyjął nas po królewsku, dzieląc się chlebem i radością. Żal było opuszczać to wspaniałe miejsce.

Po powrocie do Tbilisi zaczął się Wielki Tydzień w Cerkwi Prawosławnej. Większość z naszych podopiecznych na wózkach należy do tej grupy, więc wspólne świętowanie odłożyliśmy do "następnego Zmartwychwstania".

Nasi podopieczni Święta Wielkanocne obchodzili w gronie rodzinnym. Wydawać by się mogło, że będą je miło wspominali. Jednak te kilka dni spędzonych w odizolowaniu, czterech ścianach pokoju, nie można nazwać radosnymi. Naszą siłą i radością jest BYĆ RAZEM! Poprzez wspólne przebywanie w naszym Domu (Dziennego Pobytu) staliśmy się rodziną. A ja jako ich "tatuś" staram się, by wszystkie moje dzieci były szczęśliwe i zadowolone.

Tak więc po skończonym świątecznym "wypoczynku" rozpoczął się tydzień pełen wrażeń. Podczas wspólnego obiadu w ogrodzie, dzieliliśmy się wrażeniami. Każdy miał coś do opowiedzenia, ale największą radość sprawiało nam wspólne przebywanie!!! Następnego dnia odbyły się konkursy i zabawy, w których każdy otrzymywał nagrodę. Pogoda dopisywała, więc następnego dnia udaliśmy się do ZOO. Naszymi odwiedzinami bardzo zainteresował się mały słoń, który zjadał trawę z ręki Sierioży, a potem chciał wciągnąć do klatki Anuszkę! Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze. Niegrzeczny słoń dostał "w trąbę" i odszedł obrażony. Bardziej gościnni okazali się jelenie i lama, którzy pozowali do zdjęć grupowych. Niestety lamparty i tygrysy ukryły się tym razem przed spiekotą słońca. A my też dla ochłody wirowaliśmy na karuzelach.

Pod koniec tygodnia czekała naszych Podopiecznych jeszcze jedna niespodzianka. Odwiedziła nas grupa taneczna ze szkoły podstawowej, prezentując widowisko taneczne. Wszyscy byli zachwyceni!!!

Teraz po wspólnym świętowaniu czeka nas wiele pracy.

Bóg zapłać Wszystkim Dobrodziejom za wszelkie wsparcie misji w Gruzji. Dziękujemy, że darujecie nam uśmiech. Bóg zapłać, że dzięki Wam możemy być razem!!! Jednocześnie zapewniamy o naszych modlitwach w Waszych intencjach. Ponadto zapraszam do odwiedzanie naszej strony internetowej, gdzie można zobaczyć wspaniałe zdjęcia z tych niezapomnianych chwil.

Szczęść Boże - br. Robert


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 5 / 70556 .