kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Wspomnienia Karoliny

   

Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

Wspomnienia Karoliny

Potwierdzenie, choć jeszcze wtedy nie wiedziałam, że to potwierdzenie otrzymałam już w pierwszych dniach pobytu w Tbilisi, kiedy czytałam List św. Pawła do Koryntian i moją uwagę w sposób szczególny zwróciły następujące słowa: Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Według oceny ludzkiej niewielu tam mędrców, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców; upodobał sobie w tym, co niemocne, aby mocnych poniżyć i to co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to co w ogóle nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest unicestwić, tak by się żadne, stworzenie nie chełpiło wobec Boga. (1Kor 1, 26-29).

Wspomnienia Karoliny

Kolejne dni spędzone w Kamiliańskim Centrum odkrywały przede mną sens słów św. Pawła. Patrząc z ludzkiego punktu widzenia i wsłuchując się w to co proponuje i czym codziennie karmi nas świat to miejsce nie jest niczym specjalnym, nie daje przecież możliwości zrobienia wielkiej kariery, pozyskania jakichś materialnych korzyści, intelektualnego rozwoju. Sama nie ośmieliłabym się użyć aż tak mocnych słów, jednak św. Paweł w nich nie przebiera, więc posługując się jego retoryką ośmielę się powiedzieć, że w oczach świata to co robią Kamilianie to głupstwo, coś mało istotnego, nieprzynoszącego żadnych wymiernych korzyści. A jednak po trzech miesiącach spędzonych tutaj z całym przekonaniem mogę i chcę powiedzieć, że to miejsce wybrał sobie sam Bóg i hojnie obdarza nas tu swoimi łaskami i błogosławieństwem, a nasi podopieczni swoją życiową postawą mogą nas, którzy nie raz uważamy się za "mędrców" tego świata bardzo zawstydzić. W swojej słabości i niemocy mają bowiem wszystko to, czego ja pewnie nigdy w życiu w taki stopniu nie osiągnę. Pokorę i otwartość na to co przynosi życie, radość, ujmującą prostotę i niezmierzone pokłady MIŁOŚCI, a przede wszystkim niezwykłą umiejętność okazywania jej. Mimo nieraz bardzo trudnych życiowych doświadczeń, czasem pewnie tak trudnych, że nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić, bólu, cierpienia, różnych niedostatków mają niesamowitą otwartość na świat i odwagę życia w uśmiechem na twarzy i słońcem w sercu. To czego tak bardzo brakowało mi w moim życiu przed przyjazdem tutaj, a z czego nawet nie zdawałam sobie sprawy. Niby moje życie było szczęśliwe, żadnych wielkich życiowych tragedii, niewiele powodów do zmartwień, skończyłam dobrą szkołę, później dobre studia, ku mojemu zaskoczeniu szybko i bez większych problemów znalazłam dobrą pracę, w pewnym momencie uświadomiłam sobie jednak, jak bardzo moje życie jest egoistyczne i puste. Egoizm ten zaczął mnie uwierać, myśl o tym, że życie jest gdzie indziej, przechodzi jakby obok nie dawała spokoju. Była we mnie jakaś tęsknota, której nie umiałam wyrazić i jednoznacznie opisać, jakaś pustka. Sama jednak nie odważyłabym się podjąć takiej decyzji, zostawić wszystkiego i wyjechać, Ktoś zdecydował jednak za mnie. Mój plan na przyszłość nieoczekiwanie legł w gruzach, z jednej strony trochę to bolało, z drugiej dało poczucie wolności, plan nie wypalił, już nic nie muszę, jestem wolna...

Wspomnienia Karoliny

Gruzja i Kamilianie pojawili się równie niespodziewanie, jak niespodziewanie pokrzyżowały się moje plany. Nie zastanawiałam się długo, decyzję podjęłam w zasadzie od razu. Kompletnie nie wiedząc co mnie czeka na miejscu, jaką pracę będę wykonywała, z kim się spotkam. Nie miałam wcześniej doświadczenia pracy z osobami niepełnosprawnymi, jednak był we mnie duży spokój i bez większych obaw podjęłam to jak wtedy wydawało mi się wyzwanie. Dzięki otwartości i miłości naszych podopiecznych od razu poczułam się jak wśród swoich i szybko zorientowałam się, że dostaję o wiele, wiele więcej niż jestem w stanie im dać od siebie. Nasze życie tutaj wygląda bardzo zwyczajnie i jest bardzo proste. Wspólne posiłki, zajęcia terapeutyczne, czasem spacery czy gra w piłkę. W tej zwyczajnej codzienności jest jednak coś niezwyczajnego, coś czego wcześniej nie doświadczyłam a za czym podświadomie tęskniłam. Jest po prostu radość życia, radość bycia razem, radość ze spotkania z drugim człowiekiem. Poczucie bycia kochanym. Świat wielokrotnie wmawia nam, że nasza wartość jest uzależniona od wykształcenia, grubości portfela, zdobytej wiedzy, urody, wyglądu. Żeby być w pełni szczęśliwym w kategoriach świata trzeba być pięknym, młodym, zgrabnym, bogatym, świetnie wykształconym i do tego mieć mnóstwo rzeczy: nowoczesny samochód, piękny dom, najnowszej generacji telefon etc... Bardzo łatwo zatracić się w dążeniu do tego wszystkiego i zapomnieć o tym, co naprawdę ważne i co naprawdę daje szczęście.

Wspomnienia Karoliny

W Kamiliańskim Centrum na nowo odkryłam, że wartość i godność człowieka nie jest czymś nabytym, jest naturalnym przymiotem człowieka, wypływającym z samego stworzenia przez Boga. Człowiek zasługuje na szacunek, miłość, radość, szczęście nie dlatego, że jest taki czy owaki, ale dlatego, że jest po prostu człowiekiem. Umiłowanym i ukochanym przez samego Boga i stworzonym na Jego obraz i podobieństwo. Przez to, że jesteśmy stworzeni właśnie na Jego obraz i podobieństwo mamy ze sobą bardzo wiele wspólnoego i, mimo zewnętrznych różnic, wszyscy jesteśmy bardzo podobni a w niektórych dziedzinach życia wręcz tacy sami. Mamy przecież takie same potrzeby, uczucia zmartwienia, lęki. Każdy z nas niezależnie od tego, czy jest zdrowy, chory, młody, stary potrzebuje miłości, bliskości, zrozumienia, życzliwości, akceptacji, poczucia bycia potrzebnym. A z drugiej strony w każdym z nas pokłady tejże miłości, życzliwości, cierpliwości, ofiarności drzemią i każdy z nas może je ofiarować drugiemu człowiekowi. Daje to prawdziwą radość, szczęście i pokój, których świat i to co dzisiaj oferuje nie mogą dać. Uczę się tego i doświadczam dopiero tutaj, wśród moich nowych przyjaciół, którzy z dnia na dzień stają się także moimi życiowymi bohaterami. Wierzę, że Pan Bóg wybrał to co głupie i bezwartościowe w oczach świata nie tylko aby nas zawstydzić ale przede wszystkim żeby zwrócić naszą uwagę i otworzyć często zamknięte oczy i serca na prawdziwe szczęście i prawdziwą miłość, za którą przecież każdy z nas tęskni i żeby pokazać, że są one w zasięgu ręki każdego z nas, nie tylko tych najpiękniejszych, najbogatszych, najmądrzejszych.

Karolina


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .