kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Wspomnienie o Germanie...

   

Germana poznałam niedawno, niecałe dwa miesiące temu podczas mojego pobytu w Centrum dla Niepełnosprawnych w Tbilisi i znałam go bardzo krótko, bo tylko miesiąc. Ale to wystarczyło, bym zobaczyła w nim wspaniałego człowieka.

Wspomnienie o Germanie...

Kiedy poznałam Germana, nie potrafiłam się z nim od razu porozumieć, bo jego sposób komunikowania był dla mnie za trudny. Z czasem jednak zaczęłam rozumieć co mówi, przekazuje poprzez gesty i nie ukrywam - bardzo lubiłam z nim rozmawiać. Jeżeli nie rozumieliśmy się na słowa, zawsze pozostawały gesty i nie było sytuacji, w której byśmy się nie zrozumieli.

German, pomimo swojego cierpienia i nieustannego przykucia do wózka, był bardzo pogodny i radosny. Lubił rozmawiać, cieszył się z rożnych rzeczy. Nie zapomnę, jak jednego popołudnia, razem z o. Zygmuntem czyściliśmy wózki inwalidzkie. Działałam w zespole właśnie z Germanem. Choć widziałam, że trudno było mu utrzymać w ręku zwykłą ścierkę, to starałam się go zachęcić, by pomimo trudu chwytał za ścierkę i pracował ze wszystkimi; German z uśmiechem polerował swój "pojazd". Innym razem, gdy byłam odpowiedzialna również za grupę męską, pośród wielu różnych gier i zabaw, graliśmy w domino. German grał razem z nami; nie zrażał się tym, że niejednokrotnie klocki wypadały mu z ręki, jeśli nie potrafił uchwycić klocka, po prostu pokazywał mi, który klocek mam odkryć i tak wspólnie z Miszą, Martinem, Awto, Malchazem i Germanem wesoło spędzaliśmy popołudnia.

German był miłośnikiem przyrody, widziałam jak zachwycał się otaczającym pięknem natury. W szczególny sposób mogłam to zauważyć podczas wycieczki do starego klasztoru w Zedazeni, położonego wysoko na górze. Podczas schodzenia z góry, oczywistym jest, że robiliśmy postoje, aby na chwile odpocząć. Widziałam wtedy, jak German obserwował przyrodę, krajobrazy a zapytany, czy mu się podoba, okazywał w sobie właściwy sposób zachwyt. Gdyby mógł, zapewne chętnie pobiegłby poprzez te podziwiane zielone łąki, którymi się tak zachwycał. Potem, gdy go pytałam, czy wycieczka mu się podobała, reagował wielkim uśmiechem, poprzez który można było wyczytać jego zadowolenie.

Wspomnienie o Germanie...

Również i w Centrum German był lubiany i otaczany jak wszyscy serdeczną opieką i troską.

Chętnie rozmawiał z innymi, lubił zajęcia z muzyki.

W ostatni dzień mojego pobytu w Centrum, gdy już wszyscy odjeżdżali do domu, powiedziałam Germanowi, że jutro już mnie nie będzie, że wyjeżdżam. Widziałam jak się zasmucił, chwycił za rękę i chciał się pożegnać. Jeszcze tylko zrobiłam mu zdjęcie z Misziko i na pożegnanie uścisnęliśmy sobie dłonie. Nawet nie pomyślałam, że to będzie ostatni uścisk dłoni Germana...

W dniu, w którym dowiedziałam się, że German odszedł, dziwny smutek przepełnił moje serce. Dlaczego odszedł? Przecież przed wyjazdem powiedziałam mu Do zobaczenia za rok... Mimo tego odszedł. Pan powołał Germana do siebie. Widocznie potrzebował go u Siebie.

"Któż bowiem z ludzi rozezna zamysł Boży, albo któż pojmie wolę Pana" ( Mdr 9, 13). Jeżeli taka była wola Pana, to trzeba się nam z tym pogodzić. Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko pamiętać o Germanie w modlitwach.

Dziękuję Ci German za Twoją radość i pogodę ducha; dziękuję za wspólne rozmowy i zabawy. Nigdy o Tobie nie zapomnę. Teraz już nie musisz pokonywać różnorakich trudności, już nie jest Ci potrzebny wózek. Teraz odpoczywaj w pokoju, blisko Twego Stwórcy, który najlepiej wiedział, w którym etapie życia zawołać Cię na drugi brzeg.

Małgorzata Tomaszewska


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .