kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Wspomnienie Wolontariuszek

   

Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa. A w tym roku otrzymałyśmy posłanie do Gruzji, do podopiecznych Centrum Rehabilitacyjno - Leczniczego w Tbilisi.

Wspomnienie Wolontariuszek

Jak w przypadku każdego wyjazdu, na początku były wątpliwości. Jak odnaleźć się wśród ludzi, z którymi po ludzku trudno się dogadać? Po pierwsze: język. Nie wszyscy mówią tu po rosyjsku, my z resztą też nie jesteśmy w tym wybitne. Niektórzy mają nawet trudności, aby poprawnie wypowiedzieć słowa gruzińskie. Po drugie: różnego rodzaju niepełnosprawność, sprawiająca, że każdy z nich ma swój niepowtarzalny świat oraz swój sposób postrzegania go w zależności od swoich możliwości. Czy uda się choć trochę odsłonić i zrozumieć tajemnicę tego świata? Miliard pytań, miliard wątpliwości. I my trzy w tym dziwnym kraju. Jak to będzie?! Hm, nie będziemy same. W końcu Ktoś nas tu posłał. Oby tylko wykorzystał nasze ręce, nogi, słowa i uśmiechy tak jak On tylko pragnie.

Na początku był Chaos. A właściwie słowo. Mnóstwo słów! Każdy coś mówi, gruziński, rosyjski, o …polski?, znów rosyjski, gruziński. Gdzie jakie zajęcia? A co teraz można robić? A z tym podopiecznym gdzie? A o co on mnie prosi, bo nie rozumiem? A dla kogo czaj bez sachara? Gdzie była ta muzykoterapia? I co to znaczy stakan? Kargat? Kargat!

Wspomnienie Wolontariuszek

Później powoli, powoli udaje się dostrzec zasady, jakoś odnaleźć i dopasować do trybu życia i organizacji Centrum. I wtedy wszystko robi się prostsze. Mimo pozornego gruzińskiego chaosu to działa! Czasem ma się wrażenie, ze po ludzku to nie miałoby prawa istnieć i funkcjonować. Ale jak to mówi o. Paweł: to wszystko dzięki Opatrzności. I inaczej chyba nie da się tego wytłumaczyć.

Nasza posługa rozpoczęła się 2 września i trwała miesiąc. Na miejscu okazało się, ze prócz nas jest jeszcze trójka innych polskich wolontariuszy i tak powstała zgrabna szóstka. Pierwszy tydzień upłynął nam w oczekiwaniu na podopiecznych (zaczynali zajęcia tydzień później) i na porządkowaniu terenu wokół Centrum. Najwięcej uwagi trzeba było poświęcić trawiastej skarpie, było to okazją do poznania bliżej tutejszej fauny i flory (zwłaszcza tej najbardziej krwiożerczej i kłującej, modliszki są akurat nie groźne, za to jeżyny… tylko czyhały na nieuważną kończynę wolontariusza).

Wspomnienie Wolontariuszek

W poniedziałek pojawili się podopieczni i cichy dotąd budynek napełnił się gwarem. Rozdzielaliśmy się odtąd na różne zajęcia. Jednym z pierwszych moich była muzykoterapia. Byłam pod wielkim wrażeniem nauczycielki, pani Mai. Z ogromną cierpliwością, uśmiechem (i wdziękiem, żebyście widzieli, jak pani Maja tańczy!) uczyła podopiecznych dźwięków gamy czy nowych piosenek. Ile trzeba mieć zaparcia i chęci, żeby czasem umieć zauważyć subtelne oznaki zainteresowania i wysiłku na twarzy podopiecznego. A nie zawsze jest to łatwe dla obojga stron. Po piosenkach przyszła pora na tańce. W tym roku w Centrum powstał projekt wspólnego tańca podopiecznych i osób sprawnych fizycznie, czego efekty mogliśmy podziwiać któregoś wieczoru w Parku Rike. Trudno opisać radość jaka temu towarzyszyła.

Innym rodzajem zajęć była arteterapia. Któregoś dnia rysowałam z Ritą. Rita jest przesympatyczną, towarzyską Ormianką. Lubi uczyć się obcych słówek z filmów. Zdarzało się, że czasem o poranku witało mnie głośne "Sit down, madam" i filuterny, szeroki uśmiech. Tego dnia zadaniem Rity było wygładzenie papierem ściernym deseczek, tak aby później dekorować je metodą decoupage. Jakoś tak znalazła się między nami kartka oraz ołówek i zaczęłam rysować różne zwierzęta. Próbowałyśmy narysować razem kota. Po kilku próbach udało się, Rita roześmiana, podchodzę więc do innej dziewczyny, Nato. Nato nie mówi po rosyjsku. Bardzo lubi, jak się jej zaśpiewa "Co ty NA TO? A ja NA TO jak na lato!" Spojrzała tylko na mnie i zdecydowanym gestem odrzuciła moją propozycję narysowania kotka. "Hm. Może za trudne, pomyślałam". I narysowałam słońce, zachęcając ją, żeby narysowała obok podobne. Nato widząc najwyraźniej, że tak łatwo się nie odczepię wzięła ołówek i dorysowała oczy, nos i uśmiech, a następnie obdarzyła mnie pełnym politowania spojrzeniem, pisząc pod rysunkiem pięknymi gruzińskimi literkami: "To jest słońce". Wniosek: nigdy pochopnie nie oceniaj! ;)

Wspomnienie Wolontariuszek

Jednym z ciekawszych spotkań dla mnie było poznanie Stanisława. Stasiek jest Gruzinem o polskich korzeniach i czasem pomaga w Centrum tłumacząc coś z gruzińskiego na polski i odwrotnie. Polskiego nauczył się będąc w Polsce około cztery miesiące i czytając polskie klasyki literatury. Z takim skutkiem, że oczytaniem, pięknem wymowy i gramatyką może zawstydzić niejednego mieszkańca kraju nad Wisłą. Pewnego przedpołudnia tłumaczyliśmy razem program warsztatów ceramicznych. Ja czytałam z kartki po polsku, Stasiek pisał po gruzińsku na komputerze. A, nie wspomniałam o drobnym szczególe: Stanisław jest niewidomy od urodzenia. Tłumaczenie co to są figury obrotowe lub koło garncarskie człowiekowi, który nigdy ich nie widział było całkiem zabawne dla nas obojga. Ale dzięki talentowi i pogodnemu usposobieniu Staśka sprostaliśmy zadaniu. Genialny człowiek.

Kiedy tylko była taka możliwość jeździłyśmy z pielęgniarką na wizyty domowe do osób starszych i obłożnie chorych, aby pomóc przy pielęgnacji. Pielęgniarki są naprawdę kochane, mają ogromne pokłady cierpliwości, energii i uśmiechu. Było to dla mnie szczególnie ważne doświadczenie. Widziałam i u nas chorych w podobnym stanie, z odleżynami, sparaliżowanych, słabych, ale tutaj pewna starsza kobieta wryła mi się w pamięć szczególnie mocno. Miała ponad dziewięcdziesiąt lat i przepiękne, smutne oczy. Była taka malutka, wątła, słabiutka. Może dlatego te oczy wydawały mi się tak ogromne. Miała rodzinę, która niespecjalnie się nią zajmowała. Nigdy nie zapomnę jej uścisku dłoni, zaskakująco silnego. I uporczywego, takiego zachłannego spojrzenia tymi wielkimi oczami w moje oczy. Nie wymieniłyśmy żadnych słów.

Miesiąc. To długo, ale jednocześnie zbyt krótko by poznać dobrze każdego z osobna. Za to całkiem wystarczająco, aby dać sobie coś nawzajem.

Wspomnienie Wolontariuszek

Pomaganie przy posiłkach, przy zajęciach, w kuchni, w warsztacie u Armena, w ogrodzie, porządki, posługa na mszy, żarty i droczenie się z Beso, gruzińskie śpiewy z siostra Beatą, wspólna modlitwa, uśmiech ojca Zygmunta, pokonywanie różnych ograniczeń i barier, od językowych po te inne, ludzkie, poznawanie ludzi i kultur, miejsc, historii i przyrody (ach, gruzińskie góry!) - trudno to streścić w jednej relacji. Ale też nie mogę opisać wszystkiego, to trzeba przyjechać i odczuć na własnej skórze (wzroku, węchu, słuchu i... żołądku również).

Fascynujące jest to jak dużo ciepła i życzliwości można odczuć we wspólnocie ludzi powiązanych z Centrum. Ale jak to mówi o. Paweł: to wszystko dzięki Opatrzności. I inaczej chyba nie da się tego wytłumaczyć.

Pozdrowienia! Kargat!

Kasia2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .