kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
JESTEŚMY SOBIE POTRZEBNI! Wycieczka do Mcchety.

   

Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych. Sprawdzają warunki w jakich żyją, czasem pomagają w zabiegach higienicznych, zaopatrują najbardziej potrzebujących w lekarstwa, ubrania, jedzenie. Często najistotniejsza okazuje się jednak po prostu rozmowa z drugim człowiekiem, okazanie zainteresowania, współczucia, bezinteresownej miłości.

Tego lata osoby odpowiedzialne za pomoc domową postanowiły zorganizować dla swoich podopiecznych wycieczkę i dać Im szansę spędzenia czasu w pięknym miejscu i miłym towarzystwie. To pierwsza tego typu inicjatywa z udziałem podopiecznych korzystających z pomocy domowej, dlatego zdecydowano, że pierwszy taki wyjazd odbędzie się do niezbyt odległego od Tbilisi miejsca. Idealna wydawała się Mccheta. Podopieczni byli podekscytowani i bardzo im się ten pomysł spodobał. Kamilianie zaangażowali przewodnika, żeby dać swoim podopiecznym szansę poznania historii zwiedzanych miejsc. Wycieczka odbyła się w dniu 20 czerwca 2014 r. i wzięło w niej udział 5 podopiecznych Kamilianów, towarzyszyli im Kamilianie, pracownicy socjalni oraz wolontariusze.

Wyprawa zaczęła się od zwiedzenia Katedry Sweti Cchoweli, jednego z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Gruzji. Według miejscowych przekazów w świątyni przechowywana jest szata Jezusa, którą miał na sobie tuż przed śmiercią krzyżową. Giorgii - przewodnik grupy krótko nakreślił historię tego pięknego miejsca i zaprosił uczestników do wejścia do środka. Kamilianin – Ojciec Zygmunt zaopatrzył całą grupę w świeczki, więc w świątyni, każdy mógł zgodnie z prawosławnym zwyczajem zapalić światełko przed wybraną ikoną. Po wspólnej krótkiej modlitwie i uwiecznieniu tego momentu na fotografii grupa ruszyła w dalszą drogę.

Wspomnienia Karoliny
Wspomnienia Karoliny

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w Mccechie jest klasztor Samtawro, gdzie zgodnie z tradycją spędziła 3 pierwsze lata swojego życia w Gruzji św. Nino. W środku przewodnik pokazał grób króla Miriana III, który podobno był zleceniodawcą wybudowania świątyni w tym właśnie miejsce, celem upamiętnienia św. Nino. Wszyscy podopieczni najbardziej jednak zainteresowani byli odwiedzeniem miejsca wiecznego spoczynku Ojca Gabriela i na ten moment oczekiwali najbardziej. Przy grobie Ojca Gabriela podopieczni Kamilianów mogli pomodlić się za przyczyną prawosławnego świętego o zdrowie i inne potrzebne łaski. Ten moment był najbardziej emocjonujący dla Gagi i jego mamy Lei. Gaga jest niepełnosprawny ruchowo, porusza się na wózku i razem ze swoją mamą gorąco i ufnie modlili się za przyczyną św. Ojca Gabriela o zdrowie. Żarliwa modlitwa Gagi przykuła uwagę innych turystów i pątników.

Wspomnienia Karoliny

Ostatnim miejscem, które zwiedziła grupa była świątynia Krzyża Świętego położona na wzgórza Jvari. Przedtem jednak przyszedł czas na obiad na łonie natury. Siostry Kamilianki przygotowały typowe specjały kuchni gruzińskiej, pierożki z ziemniakami, chaczapuri, nie zabrakło również słodkich ciast. Giorgii zabrał grupę w bardzo urokliwe miejsce. Nieduża polana otoczona drzewami niedaleko wzgórza Jvari okazała się idealna na piknik. Wszyscy byli z tego wyboru zadowoleni i z ochotą, ciesząc się swoim towarzystem spożywali posiłek. Jedynie Gaga nie mógł doczekać się wizyty w kolejnej świątyni i poganiał całą grupę, aby szybciej kończyła i niezwłocznie wyruszyła w dalszą drogę. Kościół św. Krzyża położony jest dość wysoko i aby do niego wejść konieczne jest pokonanie kilkudziesięciu schodów, więc Gaga potrzebował pomocy. Wszyscy uczestniczy wycieczki służyli jednak pomocą, więc finalnie wejście do kościoła nie było dla niego problemem. Szczególnie jeden z podopiecznych Aleksander wykazał się ogromną chęcią pomocy i entuzjazmem w opiece nad Gagą. Pokazuje to jak ważne są takie wycieczki, również dlatego, że dają szansę integracji osób na co dzień żyjących w innych środowiskach, borykających się z różnymi problemami oraz stwarzają szansę pomocy innym i dają możliwość poczucia się potrzebnym i ważnym dla innych ludzi.

Wspomnienia Karoliny

Przed świątynią Giorgii powiedział kilku słów o tym niezwykle pięknym i urokliwym miejscu. Wyjaśnił, że jest ono bardzo ważne dla Gruzinów ponieważ związane jest z początkiem chrześcijaństwa na tym terytorium. Panorama jaką podziwiać można ze wzgórza Jvari jest zachwycająca dlatego też uczestnicy wycieczki z ochotą robili sobie zdjęcia i fotografowali okolicę. To ostatnie miejsce, jakie zwiedziła grupa. Wszyscy wrócili do Tbilisi w bardzo dobrych nastrojach i z nadzieją na kolejną wyprawę! Po tak pięknej ale i trochę męczącej zwłaszcza ze względu na upalną pogodę wycieczce trzeba trochę odpocząć. W odzyskaniu sił z pewnością pomoże domowej roboty przysmak który często stosują Gruzini aby czuć się lepiej, zdrowiej i odzyskać siły i energię. Podajemy przepis i polecamy każdemu!

  • 100 g miodu
  • 100 g rodzynek
  • 100 g przyprawy kuraga
  • 100 g orzechów włoskich
  • 100 g suszonych śliwek
  • 1 cytryna

Powyższe składniki zmiksować i gotowe! Poleca się jeść po 1 łyżce kilka razy dziennie.

Karolina i Daniele
Wolontariusze z Centrum Kamilianów w Tbilisi


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .