kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Zobacz moimi oczami

   

Zobacz moimi oczami to nazwa spektaklu, który został odegrany w dniu 29 czerwca br. na scenie teatralnej Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi. Był on zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy osób zaangażowanych w projekt Fundacji Serce dla Gruzji: Rozkwitać w tańcu – rozwój poczucia własnej wartości i integracja osób z niepełnosprawnościami. W projekcie uczestniczyli nauczyciele tańca i choreografii, wolontariusze a przede wszystkim podopieczni Centrum Rehabilitacyjnego prowadzonego przez Zakon Kamilianów w Tbilisi oraz dzieci i młodzież z rodzin dysfunkcyjnych, objęci opieką przez Caritas Gruzja. Ideą projektu była integracja uczestników z problemami motorycznymi z uczestnikami zdrowymi i zaprezentowanie efektów pracy gruzińskiej społeczności. Warsztaty przygotowujące do spektaklu były prowadzone przez Panią Jolantę Wiśniewską z Wyszkowskiego Teatru Tańca w lutym 2014 r. w Centrum Kamiliańskim w Tbilisi oraz w siedzibie Caritas Gruzja. Pani Jolanta przez dwa tygodnie uczyła różnych technik tańca integracyjnego, prowadziła pogadanki o tańcu, a także wyświetlała reportaże i filmy ukazujące polskie doświadczenia w tej dziedzinie. Ułożona została wówczas choreografia zaprezentowana na spektaklu. Warsztaty były wspaniałym doświadczeniem dla naszych Podopiecznych. Z chęcią i przyjemnością brali w nich udział. Idea tańca integracyjnego bardzo im się spodobała. Wspólna praca nad projektem zintegrowała wszystkich uczestników a także pokazała, że jeśli tylko chcemy możemy przełamywać wszelkie bariery i łamać stereotypy. Był to bardzo dobry czas, który będziemy wspominać z radością. Roma, jeden z uczestników projektu, podkreśla, że warsztaty były przeprowadzone bardzo profesjonalnie i z chęcią jeszcze raz wziąłby udział w podobnym przedsięwzięciu.

Po zakończeniu warsztatów, dwa razy w tygodniu w okresie czterech miesiące, prowadzone były zajęcia tańca i próby do spektaklu integracyjnego. Nasi Podopieczni mieli okazję rozwijać umiejętności nabyte podczas warsztatów. Czas przygotowań dał możliwość lepszego poznania się, pracy nad wspólnym dziełem, wymagał też jednak sporego nakładu czasu i zaangażowania sił. Nasi Podopieczni czuli się odpowiedzialni za wspólne dzieło, ale także za siebie nawzajem, chętnie sobie pomagali, uczyli się jedni od drugich, otaczali wzajemnie opieką. Był to czas bardzo wytężonej pracy i walki z niepełnosprawnością.

Eksperymentalny integracyjny spektakl tańca opowiadał historię niepełnosprawnego mężczyzny. Główną rolę grał Temo Arabidze (taniec towarzyski na wózkach, paraolimpijski komitet Gruzja), który spotyka na swojej drodze zagubioną dziennikarkę. W tej roli wystąpiła jedna z instruktorek tańca, choreografka Ketevan Zazanashvili. Temo pokazywał Kethi swój świat – świat osób niepełnosprawnych, w czym pomogli mu nasi Podopieczni, którzy wystąpili w dwóch choreografiach. Z kolei rzeczywistość Kethi pokazana została poprzez taniec jazzowy z udziałem dzieci i młodzieży z Caritas Gruzja. Spektakl był wzruszającą podróżą w świat tańca niepełnosprawnych oraz tańca w teatrze.

Nasi podopieczni tańczyli nie tylko rękami i nogami, przede wszystkim czynili to sercem i dawali z siebie wszystko, wykorzystywali 100% swych możliwości. Ideą spektaklu nie było bowiem doprowadzenie do perfekcji ćwiczonej choreografii. Taniec to przecież coś więcej niż stawiane w rytm muzyki kroki. Chodziło o pokazanie, że wszyscy pragniemy szczęścia, wolności, piękna, dobra i w tych pragnieniach jesteśmy tacy sami, mamy takie same uczucia, emocje a jedną z dróg ich wyrażenia może być właśnie taniec, czy muzyka.

Nie sposób opisać historii każdego z uczestników warsztatów i tego, jak ten czas ich wzbogacił. Warto jednak wspomnieć o jednym z naszych Podopiecznych Badrim. Badri choruje na paraplegię, która charakteryzuje się paraliżem rąk i nóg. Podczas warsztatów, a następnie przygotowań do spektaklu, wykonał jednak ogrom pracy. Jego siła ducha, samozaparcie, wola rozwoju i stawania się coraz lepszym, dosłownie zdziałały cuda. Podczas finalnego spektaklu, który był zakończeniem całego projektu, Badri zachwycił wszystkich tańcem swoich rąk. Osoby, które znają go od lat nie mogły uwierzyć w to jaki ogrom pracy wykonał i jaki przyniosło to efekt. Sam Badri nie może mówić, jednak słowa nie były potrzebne. Podczas koncertu i po jego zakończeniu na jego twarzy malowało się szczęście i duma z tego, co osiągnął.

Widowisko było możliwe dzięki wsparciu Ambasady RP w Gruzji, Firmy Grąbczewscy, a także wolontariuszy z Centrum Kamilianów i Caritas Gruzja. Większość wykorzystanych w spektaklu układów tanecznych i choreograficznych została ułożona przez Jolantę Wiśniewską i Martynę Busławską z Wyszkowskiego Teatru Tańca, które w lutym br. prowadziły w Tbilisi szkolenie taneczne z gruzińskimi pedagogami. Reżyserką i scenarzystką spektaklu jest Lana Lodia, jedna z pedagogów zatrudnionych w projekcie. Scenografię do spektaklu przygotowały nauczycielki artterapii z Centrum dla Osób Niepełnosprawnych Zakonu Kamilianów w Tbilisi. Na szczególną pochwałę zasługują Pani Maia - muzykoterapeutka z Kamiliańskiego Centrum oraz wolontariuszka Inga, które przez cztery miesiące prowadziły próby z uczestnikami projektu.

Spektakl zachwycił widzów, na wielu twarzach zobaczyć można było wzruszenie ale i radość z tak pięknego widowiska. Nasi podopieczni również nie kryli zadowolenia i dumy z efektów swojej pracy ale przede wszystkim z możliwości pokazania innym ludziom świata swoimi oczami.

Karolina - Wolontariuszka z Centrum Kamiliańskiego w Tbilisi

Próby tańca przed spektaklem w Centrum Kamiliańskim

Zobacz moimi oczami
Zobacz moimi oczami
Zobacz moimi oczami

Spektakl Zobacz moimi oczami

Zobacz moimi oczami
Zobacz moimi oczami
Zobacz moimi oczami
Zobacz moimi oczami


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .