kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz co może ci się przytrafić

   

Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiemy, co może się przytrafić. Jest nieprzewidywalną podróżą, i to od nas w dużej mierze zależy, jak chcemy ją przeżyć oraz co chcemy osiągnąć. Najważniejsze to zrozumieć samego siebie, i to, w jaki sposób możemy pomóc drugiemu człowiekowi, któremu w odróżnieniu do nas nie powiodło się, gdyż dotknięty niepełnosprawnością żyje w kraju biednym, szarpanym konfliktami i wojnami.

Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz co może ci się przytrafić. Małgorzata Foryt

Pomysł niesienia pomocy poszkodowanym przez los po raz pierwszy narodził się, gdy usłyszałam o organizacji "Lekarze bez Granic", która w 1999 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Wiedziałam, że nie będę lekarzem, interesowała mnie jednak medycyna: pielęgniarstwo, a następnie fizjoterapia, i to było to!!! Pod koniec studiów, przerażona wizją szukania pracy w szpitalach lub gabinetach rehabilitacyjnych, przypadkiem trafiłam na wywiad z Chrisem Brasherem, lekarzem pracującym 10 lat w organizacji "Lekarze bez Granic" w różnych, bardzo niebezpiecznych częściach świata. Zainspirowana jego przykładem napisałam do kilku polskich organizacji w sprawie wolontariatu. Po kilku miesiącach dostałam odpowiedź z Polskiej Misji Medycznej o możliwości wyjazdu do Gruzji do pracy w ośrodku dla niepełnosprawnych prowadzonym przez Zakon Posługujących Chorym potocznie nazywanym Kamilianie. Bez wahania odpowiedziałam na to wyzwanie, pomimo braku zrozumienia ze strony rodziny czy przyjaciół. Wiedziałam, że to początek fascynującej przygody w moim życiu, która zmieni mnie na zawsze. Nigdy jednak nie spodziewałam się, że to właśnie Gruzja tak mnie pochłonie i że oddam jej tyle czasu. W Gruzji poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi przystosować się do nowego miejsca i uwierzyć, że dam sobie radę.

Jako wolontariuszka MSZ wraz z Kasią Krzempek zaczynałyśmy pracę w małej salce Domu św. Kamila, wyposażonej w 2 materace i kilka podstawowych sprzętów rehabilitacyjnych. Dziś w Poliklinice "Redemptor Hominis" mamy do dyspozycji 3 sale w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny zakupiony dzięki pomocy Ambasady Polskiej w Tbilisi.

Obecnie, oczekując na ukończenie prac budowlanych nowego Centrum Rehabilitacji odpowiadającego na potrzeby osób niepełnosprawnych w Gruzji, we współpracy z Polską Misją Medyczną i dofinansowaniu MSZ RP , szkolimy miejscowy personel fizjoterapeutyczny.

Otwierając pudełko czekoladek, nie wiemy, jakie smakowe niespodzianki ono kryje. Moje doświadczenie pracy w Gruzji ubogacają i urozmaicają ludzie, którym chciałabym podziękować: Katarzynie Krzempek za intensywną naukę; Monice Wywrockiej, która podobnie jak ja, wyruszyła w fascynującą podróż, aby odkryć nowy, pasjonujący świat codzienności życia niepełnosprawnych Gruzinów; Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz Ambasadzie Polskiej w Tbilisi, za zaufanie i wsparcie dzieła prowadzonego przez Zakon Kamilianów oraz Wszystkim, którzy pomagają nam w spełnieniu marzeń. Marzeń o tym, aby osoby niepełnosprawne już od najmłodszych lat miały ułatwiony dostęp do rehabilitacji i uwolnione z niewoli niepełnosprawności mogły śmiało patrzeć w przyszłość.

Przed nami jeszcze długa droga, choć trudno ukryć, że wiele wspólnymi siłami udało się dokonać. Pomyślcie także i Wy, w jaki sposób chcecie urozmaicić Waszą przyszłość i co moglibyście zrobić dla innych.

Małgorzata Foryt2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 5 / 70556 .