kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
List w związku z niedzielą misyjną

   

"Brat bratu - na czarną godzinę"

Przysłowie gruzińskie

Drodzy Przyjaciele,

Piszę do Was w związku ze zbliżającą się Niedzielą Misyjną 23.10.2005 r., której mottem są słowa Jana Pawła II: "Misje-Chleb łamany za życie świata".

Drodzy Współpracownicy krzewienia akcji: "Chleb z masłem dla dzieci z Gruzji"

Jeszcze raz w imieniu setek dzieci, którym spieszycie z pomocą materialną i duchową, pragnę wyrazić mą wdzięczność za serce gorące, które bije w rytm serc dzieci biednych, głodnych i chorych.

"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj"- tymi słowami, jak i my, modlą się codziennie do Najlepszego Tatusia dzieci z Gruzji i zostają wysłuchane dzięki Waszej szczodrobliwości.

"Bierzcie i jedzcie to jest Ciało Moje"- z tymi słowami zwraca się do nas Chrystus w czasie Eucharystii, ofiarując nam Swoje Ciało jako pokarm na życie wieczne. On, Bóg Wszechmogący, który przychodzi do nas pod postacią zwykłego kawałka chleba, uczy nas prawdziwej bezinteresownej miłości. Daje nam przykład, jak powinien postępować człowiek, który na Chrzcie Św. dostąpił godności nazywania się chrześcijaninem.

"Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem"- te słowa Chrystusa, skierowane do każdego z nas, można wypełnić tylko wówczas, gdy zaczniemy upodabniać się do Chrystusa Eucharystycznego.

"Misje - Chleb łamany za życie świata" - Misje "Miłość Chrystusa, wyrażająca się w małych gestach solidarności Jego Mistycznego Ciała, tzn. każdego z nas, z tymi, którzy cierpią głód, samotność, odrzucenie. Chrystus w każdym, nawet najmniejszym kawałku Chleba Eucharystycznego łamanego w czasie Mszy Św., daje nam Swoje Życie, całego Siebie. To przykład doskonałej miłości, której uczyć będziemy się całe życie. Gest łamania Chleba w czasie Eucharystii ma bardzo głebokie znaczenie. "Łamać" dla Chrystusa znaczy zaufać bezgranicznie Ojcu i oddać Jemu całe Swoje życie. Pamiętamy w jakich okolicznościach po raz pierwszych Chrystus połamał Chleb. W czasie Ostatniej Wieczerzy, świadom oczekujących go cierpień i poniżenia, wziął i połamał chleb, oddając w tym geście całe swoje życie dla zbawienia każdego człowieka. "Przełamał się" - przełamał nasze ludzkie pragnienie zapewnienia dla samego siebie szczęścia, zrzekając się go na naszą korzyść.

"Syty myślał, że głodny też był syty" - mówi gruzińskie przysłowie.

Sześcioletni pobyt w Guzji otworzył mi oczy na ludzką biedę i nieszczęście. Dzięki Waszej szczodrobliwości nakarmiliśmy kilkaset głodnych dzieci i czynimy to nadal.

Jako Kamilianie, jak Wam wiadomo, w sposób szczególny troszczymy się o ludzi chorych i niepełnosprawnych. W nich, jak nauczał nasz Założyciel św. Kamil, widzimy Chrystusa cierpiącego. Dla Niego, szczególnie opuszczonego w Gruzji przez Krewnych i struktury opieki społecznej i zdrowotnej, które faktycznie nie istnieją, otworzyliśmy prowizorycznie, w naszym Domu Zakonnym - Dzienny Dom Terapii Zajęciowej. Dom Zakonny nie jest niestety przystosowany dla niepełnosprawnych. Kręte schody i mało miejsca, utrudniają bardzo pracę z osobami, które poruszają się na wózkach. W naszych sercach powstał więc plan budowy Centrum dla Niepełnosprawnych. Na pomoc z funduszy państwowych nie mamy co liczyć. Pomocy możemy oczekiwać tylko od Pana Boga i ludzi, którzy pragną podzielić sie swoim szczęściem z innymi. Naszym szczególnym orędownikiem przed tronem Pana Boga, jest 14 Lasza, który jako pierwszy z naszych podopiecznych, nieoczekiwanie odszedł do domu Ojca. Dom buduje sie z cegieł, dlatego też nawet najmniejsza ofiara przyczyni się do jego powstania. Ofiary pieniężne na ten cel można przesyłać na dotychczasowy numer konta z dopiskiem: "Chleb łamany z Niepełnosprawnymi Gruzji".

W Niedziele Misyjną , 23 października, zostanie odprawiona w intencji wszystkich dobrodziejów Misji w Gruzji Msza Święta. Niech Matka Boża "Uzdrowienie Chorych", św. Kamil a także św. Nino - patronka Gruzji, otaczają Was nieustannną opieką i upraszają u Pana Boga wszelkie potrzebne łaski!

o. Paweł Dyl z Współbraćmi i Siostrami

Tbilisi, 26 września 2005 roku2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .