kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Święcenia Diakonatu o. Zygmunta Niedźwiedzia

   

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

W tym moim liście podzielę się radością, płynącą z b. ważnego wydarzenia w moim życiu. Otóż 2 lutego 2003 roku w święto Ofiarowania Pańskiego na Mszy św. o godz. 12.15 w Katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tbilisi, w obecności Nuncjusza Apostolskiego Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu - arcybiskupa Claudio Gugerotti, Administratora Apostolskiego obrządku ormiańsko - katolickiego w Gruzji - o. Emmanuela, kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych, otrzymałem święcenia diakonatu z rąk Administratora Apostolskiego Kaukazu - biskupa Giuseppe Pasotto. Sam też zaproponowałem tą datę, ponieważ jest to również Dzień Życia Konsekrowanego, a dla naszego zakonu jeszcze bardziej znaczący, gdyż to rocznica nawrócenia św. Kamila. W Eucharystii uczestniczyli ze strony kamilańskiej: o. Mario, który przyjechał z Armenii, wraz z siostrą Francuzką od Karola de Foucauld, gdzie pracują w naszym szpitalu w Aszocku, trzy siostry ze zgromadzenia Córek św. Kamila z Tbilisi, nasi współpracownicy, wolontariusze, sympatycy, m.in. z grupy Odnowy w Duchu Świętym, którą prowadzimy. Postulanci (5 kandydatów do naszego zakonu) wchodzili w skład służby liturgicznej, a każdy z nich spełniał specjalne funkcje. Nasi ojcowie mieli dodatkowe zadania: Paweł czytał Ewangelię po gruzińsku i potem oficjalnie prosił Biskupa o wyświęcenie mnie, zapewniając, że jestem do tego przygotowany, natomiast przełożony nakładał mi szaty diakona. Siostry zakonne reprezentowały prawie wszystkie zgromadzenia obecne w Gruzji. Ceremoniarzem był o. Gabriel ze zgromadzenia zakonnego stygmatynów, którzy w tym kraju duszpasterzują ok. 10 lat (nasz biskup też jest stygmatynem). Liturgię uświetniał chór katedralny, który naprawdę pięknie śpiewał. Dodam, iż również byli przedstawiciele 3 ambasad: polskiej, francuskiej i włoskiej. Radość tego wydarzenia potęguje fakt, iż były to pierwsze święcenia diakonatu od czasów rewolucji październikowej w Kościele katolickim w Gruzji w rycie łacińskim.

Nasz ordynariusz był tak dobry, że nie tylko napisał i wygłosił kazanie po gruzińsku i włosku (specjalnie dla mnie i "włoskojęzycznych"), ale gdy już po uroczystości tekst zniknął, z pamięci jeszcze raz odtworzył i przesłał nam przez internet. Zrobił to na naszę prośbę, abyśmy mogli podzielić się tymi głębokimi myślami:

"Dzisiejsze święto łączy w sobie 4 motywy do medytacji:
- Ofiarowanie Pańskie
- Dzień Życia Konsekrowanego
- Dzień Życia
- Dzień, w którym br. Zygmunt, kamilianin, otrzyma święcenia Diakonatu.

Jestem przekonany, że to Święto Objawienia Pańskiego nadaje sens i głębokie znaczenie tym wydarzeniom.

Maryja i Józef 40 dni po Narodzeniu przynoszą Jezusa do świątyni i ofiarują Go Panu. Właśnie to "ofiarowanie" charakteryzuje i nadaje sens życiu Jezusa. Całe jego życie to nieustanne pełnienie woli Ojca.

Patrząc na życie osób konsekrowanych możemy dostrzec tą samą charakterystykę i ten sam cel. Także oni pragną w pełni oddać swe życie Bogu. Nie pragną bogactw tego świata, abyśmy zrozumieli, że Bóg jest o wiele cenniejszy, i tylko On jest jedynym bogactwem, którego należy szukać. Nie chcą zakładać własnych rodzin, abyśmy nie zapominali, że największą rodziną miłości jest Kościół i ludzkość. Pragną być posłuszni przełożonym, aby nam przypomnieć, że należy do końca wypełniać wolę Boga. Powinniśmy być wdzięczni Bogu za dar obecności osób konsekrowanych w naszym gruzińskim Kościele. Także my, Bracia i Siostry, jakże często, codziennie, mamy możliwość ofiarować Bogu nasze życie poprzez prace, cierpienia, choroby, radości, pragnienia naszych serc...

Nasze życie jest największym darem uczynionym dla nas przez Boga. Ono jest święte, jak świętym jest życie każdego człowieka bez różnicy. (Po Komunii św. Będzie Wam czytany list, który przygotowałem na to święto życia).

Drogi Zygmuncie!

Poprzez wiarę Wspólnoty Ludu Bożego i poprzez włożenie rąk, za chwilę otrzymasz święcenia Diakonatu. To pierwszy etap w kierunku kapłaństwa, ale nie tylko. Twoje życie otrzyma ostatecznie ukierunkowanie, którym jest służba. Będziesz posługiwał Kościołowi poprzez udzielanie Sakramentu Chrztu św., głoszenie Słowa Bożego, rozdzielanie Chleba Życia, błogosławienie związków małżeńskich, wypełniając wszystkie zadania powierzone ci przez Kościół, ale przede wszystkim jesteś powołany, aby służyć biednym, którzy stanowią najcenniejszą Jego część. Im to jesteś zobowiązany ukazywać miłujące serce Kościoła, który wie, że służąc potrzebującym służy Chrystusowi. Wezwę nad tobą Ducha Św., aby Cię uświęcił i abyś ty był źródłem uświęcenia dla braci. Dziś są ci bliscy Kamilianie, nasza wspólnota parafialna reprezentująca cały Kościół, a także twoja rodzina, która jak wiem, jest liczna i z pewnością modli się za ciebie, jak również wszyscy Twoi przyjaciele w Polsce.

Życzę Ci, w imieniu wszystkich, radości wypływającej z życia oddanego Chrystusowi i braciom. Niech Pan Cię błogosławi."

Po uroczystej Mszy świętej był też poczęstunek przy tzw. szwedzkim stole w sali "Sulhana Saby Orbeliani", znajdującej się obok Katedry. Przed przyjęciem sakramentu święceń odbyłem tygodniowe rekolekcje w Wale (niedaleko granicy Turcji). Prowadził je ks. prałat Jerzy Szymerowski, pochodzący z diec. ełckiej, który w Gruzji gorliwie duszpasterzuje od 7 lat.

O. Paweł wysłał też notatkę do Katolickiej Agencji Informacyjnej, która została opublikowana. Po informacji o diakonacie dołączył jeszcze 1 ważne zdanie: "Na terytorium Kaukazu Kamilianie są obecni od początku lat 90-tych i aktualnie prowadzą szpital w Aszocku w Armenii i duże poliambulatorium w Tbilisi, świadcząc bezpłatną pomoc najbiedniejszym mieszkańcom Kaukazu, a także sprawują opiekę duszpasterską nad jedną z katolickich parafii, położoną wysoko w górach, przy granicy z Armenią".

Przełożony naszej wspólnoty kaukaskiej - o. Nino Martini - napisał artykuł na temat święceń Diakonatu do włoskiego miesięcznika kamilańskiego, a także tutejszego miesięcznika katolickiego pt. "Saba".

Łaska to dar od Boga darmo otrzymany. Jeśli ten fakt sobie uświadamiamy, pobudza nas to do wdzięczności. A to z kolei do radości i dzielenia się z drugimi. Im większy dar, tym większa wdzięczność, ale i tym większe zadanie do wypełnienia... Jeszcze mocniej to sobie uświadomiłem teraz - po otrzymaniu diakonatu.

W tym miejscu z głębi serca chcę podziękować Wam, których spotkałem na drodze mego życia, za wszystko: za modlitwę i ofiarowane sakramenty święte, dobre słowo, wszelkie wskazówki i rady, dzielenie się swoim doświadczeniem, życzliwość, gościnność, a przede wszystkim ubogacające świadectwo życia chrześcijańskiego... Wszystkiego nie da się wymienić. Tylko Bóg wszystko zna i najlepiej nagrodzi każde otrzymane od WAS dobro. Wyrazem wdzięczności jest moja codzienna modlitwa za WAS. Kiedy razem z o. Pawłem łączymy się na modlitwie, na Mszy św., często przedstawiam Was Bogu. Także polecam Was w codziennym różańcu.

Również ja proszę gorąco o modlitwę, abym - dzieląc się łaską Ducha Świętego, którą otrzymałem podczas święceń - dobrze tu służył ludziom i nauczył się języka gruzińskiego. Dopiero wtedy będę mógł spokojnie być kapłanem.

o. Zygmunt Niedźwiedź


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .