„Projekt Karoliny”

Tbilisi, listopad 2016 r.

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy!

Przed rokiem zwróciliśmy się do Was z prośbą o wsparcie niepełnosprawnych dzieci mieszkających w Gruzji. Stworzyliśmy projekt, dzięki któremu najbiedniejsze i najbardziej potrzebujące dzieci mogą w naszym Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi bezpłatnie korzystać z potrzebnej opieki medycznej, rehabilitacji i zajęć z logopedą. Dzięki Waszym wsparciu zebraliśmy też środki potrzebne na sfinansowanie ich transportu do Centrum.

Od przeszło roku raz w tygodniu kierowca przyjeżdża po uczestników projektu do ich domów, przywozi dzieci do Centrum św. Kamila a następnie po skończonej terapii odwozi do domów. Praca ze specjalistami przynosi widoczne efekty! Vaża zaczął mówić i zaczyna stawiać samodzielnie pierwsze kroki! Jego mama jest zachwycona, że komunikacja z chłopcem staje się coraz łatwiejsza. Chętnie wyraża swoje potrzeby, dzięki czemu mama nie musi domyślać się, czego chce i dlaczego płacze. Dzięki regularnej rehabilitacji bardzo wzmocniły się jego mięśnie i zaczyna być coraz bardziej samodzielny. Sopo została do nas przywieziona w bardzo ciężkim stanie. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i lekoodporną epilepsję. Dzięki konsultacji z neuropatologiem udało się dopasować leki, które przyniosły znaczną poprawę zdrowia i jakości życia Sopo. Również dzięki zajęciom z logopedą u dziewczyny zmniejszył się ślinotok, nastąpiła też poprawa w przeżuwaniu i spożywaniu posiłków. Sopo jest też spokojniejsza, łatwiej nawiązać z nią kontakt. Jak podkreśla nasz psychiatra bardzo ważna jest dla niej zmiana otoczenia, kontakt ze społeczeństwem, z innymi niż najbliższa rodzina ludźmi. Roczna rehabilitacja i zajęcia z logopedą przynoszą również widoczne efekty u Anriego. Zmniejszyło się napięcie mięśni u chłopca, podejmuje on również próby komunikacji z innymi ludźmi. Podczas zajęć z logopedą – Anri nie tylko ćwiczy mowę i komunikację, w programie są również gry rozwojowe, które znacznie wpłynęły na rozwój intelektualny chłopca. Udział w projekcie to nieoceniona pomoc i krok milowy w rozwoju dziecka. Samotnie wychowująca chłopca mama nigdy nie mogłaby sobie pozwolić na sfinansowanie transportu oraz rehabilitacji, było to zupełnie poza jej zasięgiem. Koba, którego stan jest najcięższy dzięki rehabilitacji i terapii z logopedą stał się bardziej otwarty. Jego mama nauczyła się, jak prawidłowo pielęgnować chłopca, jak korygować sposób, w jaki chłopiec siedzi, czy leży. Rehabilitacja przynosi ulgę obolałym i zdeformowanym nóżkom i rączkom chłopca. Koba nie chodzi do szkoły, więc zajęcia te są dla niego jedyną okazją do spotkania z terapeutami i innymi dziećmi.

Kochani, składamy Wam serdeczne podziękowania za wszelką pomoc, jaką okazaliście najbardziej potrzebującym i chorym dzieciom w Gruzji! Dzięki Wam udało się w widoczny sposób wpłynąć na czyjeś życie, przynieść ulgę w cierpieniu i nadzieję na lepszą przyszłość! Radość w oczach dzieci, którym pomagamy jest dla nas najlepszym potwierdzeniem tego, że praca, którą wykonujemy przy Waszym wsparciu ma ogromny sens i jest potrzebna. Ośmielamy się ponownie zwrócić do Was z prośbą o pomoc. Potrzebne są środki na kontynuowanie projektu. Chcielibyśmy też pomóc kolejnym dzieciom, których rodzice zwrócili się do nas o pomoc. Poniżej krótko przedstawiamy ich historie i jeśli to tylko możliwe prosimy o wsparcie finansowe. Prosimy również o informację zwrotną, jeśli jesteście w stanie udzielić nam jakiejkolwiek pomocy. Chcielibyśmy, jeśli wyrazicie na to zgodę, co jakiś czas przesyłać Wam aktualne informacje o projekcie, przebiegu rehabilitacji i dzieciach w nim uczestniczących. Bóg zapłać!