kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
"Panie Jezu jeżeli Ty tego chcesz i ja chcę!" – śmierci nie ma, jest tylko Życie, błogosławiona Chiaro Luce módl się za nami!

   

Błogosławiona Chiaro Luce

Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia. Chiara Luce Badano urodziła się dnia 29 października 1971 r. w Sasello w północnych Włoszech. Była długo wyczekiwanym dzieckiem. Rodzice przez 11 lat modlili się i czekali na potomstwo. Gdy przyszło na świat ich upragnione dziecko, czuli, że nie należy ono do nich a jest przede wszystkim dzieckiem Pana Boga. Podczas tegorocznego pobytu w Polsce, Mama Chiary wspominała "Chiara dawała nam wiele radości, rosła piękna, zdrowa, wychowywaliśmy ją w wolności, nie takiej, która pozwala na wszystko, ale w wolności Bożej"1.

W wieku 9 lat Chiara wstąpiła do popularnego we Włoszech Ruchu Focolarii. Kilka lat później, jako bardzo młoda dziewczyna w liście do założycielki Ruchu Chiary Lubich napisała "Odkryłam, że Jezus Opuszczony jest kluczem do jedności z Bogiem i chcę Go wybrać, jako mojego Jedynego Umiłowanego i przygotować się na Jego przyjście. Wybierać Go!"2. W kolejnym liście do Lubich, Chiara wyznaje "Odkryłam na nowo Ewangelię, w nowym świetle. Zrozumiłam, że nie byłam autentyczną chrześcijanką, ponieważ nie żyłam Nią do końca. Teraz chcę uczynić tę Księgę moim jedynym celem. Nie chcę i nie mogę pozostać analfabetką tak nadzwyczajnego przesłania. Tak, jak łatwo mi przychodzi nauczyć się alfabetu, tak samo łatwo powinnam nauczyć się żyć Ewangelią"3. Jak wspomina jej przyjaciółka Chicca Coriasco, Chiara obok całej swej pobożności i silnej wiary była też normalną, radosną i pełną życia dziewczyną. "Często zostawałam u niej noc, długo rozmawiałyśmy o naszych marzeniach, chłopakach, którzy nam się podobają. Chiara chciała zostać stewardessą albo pojechać na misje do Afryki, planowałyśmy ile będziemy mieć dzieci, a na koniec wspólnie się modliłyśmy. Jezus był obecny między nami, Jemu powierzałyśmy nasze życie i plany4.

W wieku 17 lat Chiara zachorowała na nowotwór kości. Zaczęło się od nasilającego się bólu ramienia, po szczegółowych badaniach okazało się, że to rak. Jak wspominają Jej Rodzice, Chiara stoczyła wewnętrzną walkę ze sobą ale i z Panem Bogiem, jednak nie trwało to długo. Z całą stanowczością powiedziała Panu Bogu "tak" i jak wspomina Jej Mama, nigdy nie odwróciła się od tej decyzji. Ojciec Chiary przypomniał, że często powtarzała "Jeśli Ty tego chcesz i ja chcę". Chiara mimo wielkiego cierpienia i bólu, chciała chorobę przeżyć w pełni świadomie dlatego dobrowolnie zrezygnowała z przyjmowania morfiny. Ofiarowała swoje cierpienie Chrystusowi, chcąc w ten sposób mieć udział w Jego bolesnej męce i dźwiganiu krzyża. Mając świadomość, że zbliża się dzień końca jej ziemskiej drogi, zwykła mówić, że dzień jej śmierci będzie dniem zaślubin z Panem Jezusem. Chciała się do tego jak najlepiej przygotować, razem z przyjaciółką wybierały pieśni na pogrzeb a mamą poprosiła o to żeby kupiła jej na ten dzień białą sukienkę.

Franz Coriasco wspomina, że Chiara na wszystkich patrzyła z sympatią i miłością. Chociaż on sam jest niewierzący, to bardzo poruszyła go Jej miłość do Chrystusa. Wspomina, że gdy odwiedzał ją podczas ciężkiej choroby, mimo wielkiego cierpienia, które przeżywała, nie czuło się dla niej współczucia a zazdrość. "Jak wychodziłem z jej pokoju na zewnątrz miałem wrażenie, że wchodzę na inną planetę. W świat szalonych ludzi z innymi problemami. Chciało się wracać do tego pokoju, gdzie była normalność"5. Antonio Delogu jeden z lekarzy opiekujących się Chiarą wspomina jej postawę podczas choroby "Swoim uśmiechem i wielkimi, pełnymi światła oczyma pokazuje, że śmierci nie ma, jest tylko Życie!"6.

19 lipca 1990 r. Chiara napisała do Chiary Lubich "Medycyna złożyła broń. Wszystko zależy od Boga. Ponieważ przerwano zabiegi, nasilił się ból kręgosłupa, spowodowany dwoma operacjami i unieruchomieniem w łóżku. Nie daję już rady obrócić się na bok. Czy zdołam być wierna Jezusowi Opuszczonemu? Czuję się tak bardzo mała, a droga do przebycia jest ciężka. Czasem czuję się przygnieciona cierpieniem. Lecz to Umiłowany przychodzi mnie odwiedzić, prawda? Tak, ja też powtarzam razem z Tobą: Jeśli chcesz tego Ty Jezu, ja też tego chcę".

Chiara zmarła w dniu 7 października 1990 r. w dzień Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Ostatnie jej słowa brzmiały "Mamo bądź szczęśliwa bo i ja jestem" a ostatnim czynem miłości względem bliźnich jaki Chiara uczyniła, było ofiarowanie swoich rogówek dwóm chłopcom.

Chiara jest nam, chcącym realizować charyzmat Zakonu Kamilianów i być blisko ludzi chorych i cierpiących szczególnie bliska. Z radością świętowaliśmy więc dzień Jej wspomnienia. W dniu 29 października została w naszym Centrum odprawiona Msza św. w której uczestniczyliśmy razem z naszymi Podopiecznymi. W trakcie jej trwania nasz wolontariusz Daniele przybliżył nam postać bł. Chiary. Kontynuacja tej prezentacji miała miejsce po Mszy św. kiedy Daniele razem z o. Pawłem opowiadali o życiu bł. Chiary naszym Podopiecznym i zaproszonym w tym szczególnym dniu Gościom. Uczestnikom spotkania zostały również rozdane obrazki ze zdjęciem bł. Chiary i modlitwą o potrzebne łaski za jej wstawiennictwem. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez wolontariuszy.

Przykład bł. Chiary Luce może być siłą dla wszystkich niosących krzyże choroby, cierpienia, bólu. Wierzymy, że będzie się Ona wstawiała za nami u naszego Niebieskiego Ojca.

Pełna fotorelacja znajduje się na naszym facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.355560684620607.1073741858.163705983806079&type=1. Zapraszamy!


1 http://www.niedziela.pl/artykul/8024/Rodzice-bl-Chiary-Luce-Badano-na-Slasku dostęp w dniu 5 listopada 2014 r.
2 http://adonai.pl/swieci/?id=100 dostęp w dniu 5 listopada 2014 r.
3 http://adonai.pl/swieci/?id=100 dostęp w dniu 5 listopada 2014 r.
4 http://www.niedziela.pl/artykul/8024/Rodzice-bl-Chiary-Luce-Badano-na-Slasku dostęp w dniu 5 listopada 2014 r.
5 http://www.niedziela.pl/artykul/8024/Rodzice-bl-Chiary-Luce-Badano-na-Slasku dostęp w dniu 5 listopada 2014 r.
6 http://adonai.pl/swieci/?id=100 dostęp w dniu 5 listopada 2014 r.2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .