kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Być dla innych

   

Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu. Dlatego też dzięki temu, że kilka lat temu zrodziło się w moim sercu pragnienie, aby tam pojechać i zrealizować to marzenie mogłam myśleć o kolejnym zakątku na ziemi. Tak jak przygotowania wyjazdu do Kazachstanu pochłonęły mnie bez reszty i patrząc na to z dalszej perspektywy – mimo wielu problemów, przeszkód i przekraczania samej siebie wszystko układało się w jedną, spójną i logiczną całość. Po powrocie odczułam niewytłumaczalną i głęboką pustkę. I właśnie wtedy po kilku miesiącach podczas jednej z wielu rozmów z Maritą i Krzysztofem pojawił się w naszych głowach plan, aby jednak coś zmienić, zacząć działać. Siedząc pewnego grudniowego wieczoru na podłodze w moim pokoju zastanawialiśmy się dokąd chcielibyśmy pojechać. Każdy z nas wymienił jedno państwo. Nie pamiętam już dokładnie kto z nas rzucił hasło: "Gruzja" – ja uważam, że był to Krzysztof, Krzysztof natomiast upiera się, że właśnie ja to powiedziałam. Minęło kilka dni i myśl ta nie dawała mi spokoju, podświadomie Gruzja przewijała się w mojej głowie. W kolejny wieczór siedząc bezczynnie przed komputerem wpisałam hasło w Internecie "misja w Gruzji" – jako pierwsza wyskoczyła strona Ojców Kamilianów.

Być dla innych

Nie tracąc czasu napisałam maila z informacją kim jesteśmy, a także o tym, że chcielibyśmy przyjechać na wolontariat. Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź była pozytywna. Żadnych dodatkowych pytań, wątpliwości, otrzymaliśmy otwarte drzwi z zaproszeniem do Gruzji… Odzyskałam wtedy skrzydła, w końcu znowu zachciało mi się działać. Wiedząc już na czym polegają przygotowania do wyjazdu podjęłam wszystkie kroki przybliżające nas do organizacji podróży. Perspektywa Gruzji była łatwiejsza i też pewnie z tego względu wszystko poszło gładko, bez jakichkolwiek przeszkód. Także dzięki wspólnej "drodze" i jednakowym spojrzeniu dwóch bliskich mi osób zaczęła pogłębiać się niewytłumaczalnie głęboka i silna relacja, którą dzisiaj mogę z pełną świadomością nazwać Przyjaźnią. Dzięki niej moje skrzydła rosły, a Marita i Krzysztof stali się dla mnie Aniołami kroczącymi obok. Nikt nikogo nie wyprzedzał, wszyscy szliśmy w równym tempie, w tym samym kierunku, do tego samego celu zawierzając wszystko Chrystusowi.

Być dla innych

Jadąc do Gruzji oczywiście zastanawiałam się nad tym jak to będzie, ale starałam się nie wyobrażać sobie tego, aby w żaden nie nastawiać się na coś konkretnego. Tbilisi już od pierwszego dnia urzekło nas gościnnością. Głębokie spojrzenia, otwarte serca ludzi i wszechobecna życzliwość utwierdzała nas w przekonaniu, że jesteśmy tu mile widziani. Praca z osobami niepełnosprawnymi nie była dla mnie czymś nowym. Znałam ten tema bardzo dobrze, ponieważ w Gnieźnie cała nasza trójka należy do Wspólnoty Przemienienie – która to właśnie skupia się wokół takich osób. Jednak nie obyło się bez pokonywania barier. Razem z pielęgniarką Ingą najczęściej jeździłam po domach do chorych. Nasze zadanie polegało na myciu tych osób, często byli to ludzie niepełnosprawni, chorzy, w podeszłym wieku. Bałam się początkowo pierwszego takiego wyjazdu skupiając się tylko i wyłącznie na tym, że sobie nie poradzę, że się nie dogadam, albo w jakiś sposób naruszę prywatność drugiej osoby czy wręcz, że zrobię jej krzywdę.

Być dla innych

Zaczęłam się wtedy modlić i prosić Pana Boga o odwagę, przyszła od razu. Utwierdziłam się w przekonaniu, że aby dostrzec Chrystusa trzeba uniżyć samego siebie, odłożyć wszystkie sprawy na bok i służyć, dać to co się ma, ogałacając samego siebie, by w ten sposób stać się podobnym do Jezusa, który umarł za nas na krzyżu. To On wlał w moje serce odrobinę swojej Miłości co pomogło mi dostrzec w ludziach potrzebujących Jego oblicze – łagodne, otwarte, czekające, ufne i pełne nadziei… W ich oczach dostrzegłam spojrzenie Chrystusa.

Być dla innych
Być dla innych

Mam nadzieję, że to doświadczenie pomoże mi w codziennym życiu "być dla innych", nie tylko dla potrzebujących, ale także i przede wszystkim dla bliskich mi osób. Tak trudno nam dostrzegać to jak wiele mamy, ile skarbów znajduje się wśród nas, a wystarczy jedynie otworzyć szerzej oczy i zaufać!

Być dla innych
Maria, wolontariuszka


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .