kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
"Potrzebujemy siebie razem" - niepełnosprawni nad morzem

   

Letnie morze przyciąga do siebie swym błękitnym urokiem i szumiącymi falami. Łagodny powiew morskiego wiatru dotyka nasze twarze, chroniąc od sierpniowego skwaru...To nie jedyne wspomnienia letniego odpoczynku w Batumi. Kto powiedział, że kwiecień nie jest miesiącem równie dobrym, by ponownie pojechać nad morze? Postaramy się więc udowodnić, że warto!

"Potrzebujemy  siebie  razem" - niepełnosprawni nad morzem

Tęsknota wyjazdu nad morze nie dawała nam spokoju. Chcieliśmy tam znów być. Wsłuchiwać się w szum morza, fale, które rozbijają się o kamienisty brzeg, wyrzucając skarby głębin. Wpatrywać się w bezmiar wody, która gdzieś w oddali styka się razem z niebem. I stało się!

17 kwietnia postanowiliśmy pojechać na cztery dni do małego miasteczka Kobuleti. Dwudziestoosobowa grupa niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami wyruszyła z Tbilisi wczesnym rankiem. W dniu wyjazdu była duża ulewa i porywisty wiatr. Jednak po przejechaniu jednej trzeciej drogi niebo zaczęło się przejaśniać. A gdy dotarliśmy na miejsce, nikt już nie myślał o tym, by zjeść obiad, lecz by pójść na plażę i zobaczyć zachód słońca. Niektórzy odważnie od razu "rzucili się" w morze, lecz woda była jeszcze zbyt zimna na kąpiel, jednak i bez tego czuliśmy się dobrze. Pogoda była wspaniała, przyjemny ciepły wiatr i nasza grupa, która już dawno stała się rodziną. W dzień siedzieliśmy na plaży a wieczorem gromadziliśmy się przy dużym stole i, po obfitej kolacji, graliśmy w różne gry, każdy w to, co lubi. Rozwiązywaliśmy rebusy, zagadki, chłopaki wybierali karty a część grupy domino. Czas upływał tak szybko, że nawet nie zorientowaliśmy się, kiedy mijała północ!

"Potrzebujemy  siebie  razem" - niepełnosprawni nad morzem

Mieszkaliśmy w niewielkim wynajętym domku blisko morza. Wystarczyło przejść przez drogę i już byliśmy na plaży. Ułatwiało to również transport z wózkami inwalidzkimi. Jednego z wieczorów postanowiliśmy wybrać się na "adziarskie chaciapuri"...to ciasto drożdżowe zapiekane w środku z serem. Ma wygląd łódki, wewnątrz której ukryte są dwa sadzone jajka. To była uczta!

"Potrzebujemy  siebie  razem" - niepełnosprawni nad morzem

Chociaż nasza wycieczka trwała jedynie cztery dni, to jednak zdążyliśmy także pojechać do Batumi, by odwiedzić naszego starego przyjaciela, który od pewnego czasu mieszka tam w domu opieki społecznej. Wspólnie przechadzaliśmy się po batumskim porcie, gdzie roiło się od przepięknych meduz. Po zachodzie słońca port zamienia się w bajkową krainę. Zacumowane potężne statki transportowe pełne maleńkich światełek i podświetlone maszty przypominają ogromną bożonarodzeniową choinkę. Mnóstwo rybackich kutrów szykujących się do porannego rejsu...i zabytkowy piracki statek, którego światła odbijają się w tafli wody. Czyż to wszystko nie bajka? Można by jeszcze długo opowiadać o naszych wrażeniach, tak długo, jak jest długi batumski deptak.

"Potrzebujemy  siebie  razem" - niepełnosprawni nad morzem

A dzisiaj w sali naszego domu robimy z zebranych muszelek biżuterię i przeróżne dekoracje z kolorowych kamyków. To mała część morza w naszych rękach...

Dziękujemy Kamilianom za zorganizowanie tych wspaniałych dni, które wspominamy do dziś.

Podopieczni Domu Dziennego Pobytu "św. Kamila" w Tbilisi


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .