kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Notatka prasowa

   

Notatka prasowa


Warsztaty w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi.
"Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno - rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci.


W dniu 6 października 2014r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji. Warsztaty, realizowane dzięki wsparciu MSZ RP, w ramach Polskiej Pomocy Zagranicznej i MSZ Japonii, podzielone są na dwa bloki tematyczne: "Szkolenie z pracy w glinie" oraz "Szkolenie z terapii leczenia zaburzeń przetwarzania sensorycznego" i potrwają do dnia 17 października 2014r.

Szkolenie z pracy w glinie prowadzone jest przez Pana Jakuba Sadanowicza ceramika i terapeutę z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu i biorą w nim udział terapeuci i pedagogowie pracujący w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi, w Ośrodku dla Uchodźców w Shashvebii, w Ośrodku Thalita Kum w Ahalcyhe i Ośrodka Leczniczego w Katdżori. Uczestnicy szkolenia najpierw zostali wprowadzeni w teoretyczne tajniki pracy z gliną. Poznali narzędzi służące do jej obróbki, metody jej ugniatania, wyrabiania, lepienia. Instruktor zaprezentował również metody dekoracji gliny a także omówił technologię jej wypalania. Bardzo ważnym a także wyczekiwanym przez wszystkich momentem było zaprezentowanie metody pracy na kole garncarskim. Dla większości uczestników kursu było to pierwsze takie doświadczenie, dlatego bardzo chętnie korzystali z pomocy i wskazówek prowadzącego szkolenia. Pan Jakub Sadanowicz prowadząc kurs dał również uczestnikom możliwość wczucia się w rolę podopiecznych, z którymi pracują. W ramach praktycznych ćwiczeń lepienia i obróbki gliny kursanci pracowali tylko jedną ręką czy z zawiązanymi oczami. Dla wszystkich było to nowe i bardzo cenne doświadczenie. Jedna z terapeutek pracujących w Centrum św. Kamila w Tbilisi, Nino po tym ćwiczeniu powiedziała, że teraz zupełnie inaczej będzie patrzyła na swoich podopiecznych, wskazała, że pozwoliło jej to docenić, jak dużo wysiłku kosztuje ich nawet najprostsze z punktu widzenia sprawnego człowieka zadanie.

Wiedzę zdobytą podczas szkolenia terapeuci będą wykorzystywać w nowo powstałych pracowniach w ośrodkach gdzie pracują. W terapii z osobami niepełnosprawnymi praca z gliną ma duże znaczenie i niewątpliwie przyczynia się do ich rozwoju. Glina uczy osoby niepełnosprawne cierpliwości, precyzji i koncentracji. Doskonali zdolności manualne, uspokaja, wycisza, relaksuje, pomaga w skupieniu. Kształtowanie i przekształcanie plastycznej gliny ćwiczy mięśnie dłoni, przez co osoby niepełnosprawne nabierają większej sprawności manualnej co jest szczególnie ważne w rehabilitacji.

Notatka prasowa
Notatka prasowa

Drugie szkolenie pn.: Terapia leczenia zaburzeń przetwarzania sensorycznego prowadzi Pan Radosław Rogoziński, terapeuta z wieloletnim doświadczeniem, wykładowca Państwowej Wyższej Medycznej Szkoły Zawodowej w Opolu. Biorą w nim udział terapeuci, fizjoterapeuci i rehabilitanci z Centrum św. Kamila w Tbilisi, lekarze z Polikliniki Redemtor Hominis prowadzonej przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi, terapeuci i pedagogowie: z Centrum dla dzieci niepełnosprawnych w Gori, z Centrum Talitha Kum z Ahalcikhe, z Centrum św. Jerzego dla dzieci z autyzmem w Tbilisi, Centrum dla dzieci niepełnosprawnych w Rustavi, Domu Dziecka z Kodżori i pracownicy Caritas Gruzja. Szkolenie skierowane jest do osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi z zaburzeniami sensorycznymi. Jego głównym celem jest zaprezentowanie uczestnikom metod terapii, alternatywnych sposobów komunikacji. Podczas szkolenia omówione zostały integracja sensoryczna, zaburzenia przetwarzania sensorycznego, sposoby ich diagnozowania. Prowadzący kurs często podczas prelekcji nawiązuje do swoich praktycznych doświadczeń w pracy terapeutycznej w Polsce. Opowiada o trudnościach z jakimi się spotyka, metodach radzenia sobie z nimi, jakie wypracował, metodach pracy i motywowania swoich pacjentów do podejmowania coraz to nowych wyzwań. Uczestnicy kursu bardzo chętnie korzystają z tej wiedzy. Oprócz wiedzy teoretycznej jaką zdobywają równie cenna jest dla nich możliwość zapoznania się z praktyczną stroną pracy terapeuty w Polsce.

Notatka prasowa
Notatka prasowa

Zupełnym nowum w Gruzji a także jednym z głównych punktów szkolenia jest zaprezentowanie terapii w Sali Doświadczeń Świata. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu. Sala doświadczania świata nawiązuje do prenatalnego środowiska życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej. Głównym celem takiej terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Odbiorcami tego typu terapii są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami: z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym, osoby z demencją.

Powyższy projekt cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i już teraz jest przez nich bardzo wysoko oceniany. Z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i uzmysłowi, że niepełnosprawność można zmniejszyć przez jak najwcześniejszą, wszechstronną i kompleksową rehabilitację dzieci oraz poprzez rehabilitację i terapię dorosłych osób niepełnosprawnych. Szkolenia przyczynią się do wzrostu kwalifikacji personelu – specjalistów z Ośrodków Rehabilitacyjno – Terapeutycznych w Gruzji, szerszego dostępu do nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnym w każdym wieku, stworzenia warunków umożliwiających wspólną integrację społeczeństwa z osobami niepełnosprawnymi. Intencją pomysłodawców i realizatorów projektu jest również przyczynienie się do zapobiegania izolacji społecznej i dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz uchodźców w Gruzji a także uświadomienie społeczeństwu, że każda osoba ma prawo do pracy, rodziny osób niepełnosprawnych do wsparcia a rehabilitacja jest skutecznym narzędziem w walce z niepełnosprawnością.

KAMILIANIE - GRUZJA


2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 19 / 70466 .