kamilianie-gruzja.com
Kamilianie w Gruzji
Witamy

Witamy na stronie poświęconej pracy Kamilianów w Gruzji. O. Paweł Dyl, o. Zygmunt Niedźwiedź, br Zakaria Zakroshvili, świecka Rodzina Kamiliańska i wolontariusze z rożnych stron świata służą pomocą biednym i chorym mieszkańcom tego pięknego kaukaskiego Kraju.

Kamilianie w Gruzji
Nowości

Wizyta Ojca Świętego w Gruzji
Kochamy Papieża Franciszka a Papież Franciszek kocha nas!

więcej

Piękny kraj, życzliwi ludzie... i polscy Kamilianie
Może nawet należałoby dwa pierwsze człony tytułu zapisać odwrotnie, bo co z tego, że otaczałaby mnie piękna kraina, a na każdym kroku natykałbym się na nieprzyjemnych i niesympatycznych jej mieszkańców.

więcej

Broszura informacyjna o Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Zachęcamy do pobrania naszej broszury.

więcej

Wspomnienia z wolontariatu Ewy
Mam na imię Ewa. Mieszkam w Polsce, w Białymstoku. Z zawodu jestem pielęgniarką. W paru zdaniach pragnę podzielić się tym, co przeżyłam będąc na wolontariacie w Centrum św. Kamila w Tbilisi.

więcej

Pomagając innym, pomagasz sam sobie! Wolontariat Łukasza
Półtora miesiąca na wolontariacie minęło bardzo szybko. Przez pierwsze parę dni poznawałem najwspanialszych ludzi na świecie - podopiecznych....

więcej

Po pierwsze Miłość...
Dla mnie te pięć tygodni, które spędziłam w Centrum były naprawdę błogosławionym czasem. Jadąc na misję nie wiedziałam jak sobie poradzę, czułam się "miękka"...

więcej

Gruzja od kuchni
W ramach naszej działalności misyjnej w Gruzji, oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi i chorymi, udzielamy również pomocy osobom najuboższym. Pod swoją opieką mamy ok. 200 rodzin.

więcej

Wakacyjny wolontariat na Misji Kamiliańskiej w Gruzji
Gruzja, przez turystów kojarzona z winem, Kaukazem i gościnnością jej mieszkańców.
Dla nas, wolontariuszek z Polski, to nie tylko piękne miejsca z przewodnika, a przede wszystkim drugi człowiek.

więcej

Gruzińskie obchody XXIII Światowego Dnia Chorego
Dnia 11 lutego br. pod hasłem "Mądrość serca" obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec św. Franciszek w orędziu skierowanym do chorych, jak również do osób zaangażowanych w opiekę nad nimi zachęca do medytacji nad słowami z Księgi Hioba...

więcej

10 lat Rodziny Kamiliańskiej w Gruzji
W roku 2015 Œwiecka Rodzina Kamiliańska obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalnoœci w Gruzji. W dniu 25 stycznia 2015 r. w kaplicy Centrum œw. Kamila w Tbilisi, odbyła się uroczysta Msza œw...

więcej

Wspomnienie Wolontariuszek
Agata, Angelika i Kasia. Jesteśmy trójką dziewcząt z różnych stron Polski. Łączy nas Wolontariat Misyjny Salvator. Jako wolontariusze WMS staramy się wspierać w różny sposób misjonarzy w niesieniu Chrystusa.

więcej

Świąteczny Market
W sobotę 29 grudnia br. w hotelu Sheraton w Tbilisi odbył się świąteczny market. Ambasady, organizacje charytatywne, artyści, indywidualni sprzedawcy i rzemieślnicy prezentowali swoją działalność.

więcej

Błogosławiona Chiaro Luce
Dnia 29 października Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie bł. Chiary Luce Badano. Ta piękna Błogosławiona jest od jakiegoś czasu szczególnie nam bliska, dlatego z wielką radością uczciliśmy dzień Jej wspomnienia.

więcej

Raport - Warsztaty Ceramiczne
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów, rozpoczęły się warsztaty ceramiczne.

więcej

Raport - Szkolenie: rozwój sensoryczny
W dniu 6 września 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi w ramach projektu "Otwórzmy dla nich świat" - podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci rozpoczęło się szkolenie pn.: Terapia zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

więcej

Notatka prasowa
W dniu 6 października 2014 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji.

więcej

Tam i z powrotem
Od mojego powrotu z Tbilisi minęło 5 miesięcy. W tym czasie kilkakrotnie byłem proszony o spisanie i podzielenie się moimi wspomnieniami. Dlaczego trwało to tak długo? Przyczyn było wiele.

więcej

Być dla innych
Myśląc o wyjeździe do Gruzji przed moimi oczami pojawia się słowo Kazachstan. Niewątpliwie moja historia z wolontariatem zaczęła się właśnie w tym miejscu.

więcej

Świadectwo wolontariackie
Mogłam spędzić ten urlop inaczej. Leżeć pod palmą albo pływać w basenie. Mogłam, ale nie chciałam. Od dawna czułam potrzebę, aby tym razem wolny czas wykorzystać w inny sposób.

więcej

Zaproszenie na Ucztę Baranka - Msze św. w Gruzji
Kilka informacji dla podrużujących do Gruzji dotyczących odprawianych Mszy świętych

więcej

Święty Kamil naszym Przyjacielem!
Dnia 14 lipca br. obchodziliśmy 400-setną rocznicę śmierci św. Kamila, założyciela Kamilianów - Zakonu Posługującego Chorym.

więcej

Zobacz moimi oczami
Widowisko taneczne z udziałem Podopiecznych Centrum Kamilianów w Tbilisi.

więcej

Wycieczka do Mcchety
Od 2001 roku Kamilianie w Gruzji prowadzą pomoc domową dla ludzi najbardziej potrzebujących, chorych i ubogich, zamieszkujących dzielnicę Temka w Tbilisi. Pracownicy socjalni, siostry Kamilianki i wolontariusze odwiedzają co tydzień swoich podopiecznych.

więcej

Wspomnienia Karoliny
Mimo, że na moją drogę do Gruzji, do Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Tbilisi prowadzonego przez Misję Kamiliańską złożył się szereg nieoczekiwanych i nie ma co ukrywać trudnych wydarzeń, mam przekonanie, że przyjazd tutaj to nie przypadek i że Ktoś skrupulatnie wszystko zaplanował i przygotował mi tutaj miejsce.

więcej

W cieniu Araszendy
To było iście godne zakończenie roku 2013. Zupełnie na przekór, prawie przypadkiem, całkowicie spontanicznie znalazłam się w samych centrum swojego jestestwa. Bo tak to dokładnie przebiegało.

więcej


Pozostałe informacje
Radosne wspomnienia

   

14 lipca to dla naszego Zakonu bardzo ważny dzień. Wspominamy w tym dniu św. Kamila de Lellis - założyciela Zakonu, patrona służby zdrowia, chorych i cierpiących.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Przygotowania do uroczystości odpustowej rozpoczęły się wczesnym rankiem. Na tarasie przed wejściem do naszego Ośrodka Zdrowia siostry ze zgromadzenia Córek św. Kamila postawiły ołtarz, o. Akaki z zatroskaniem przygotowywał świąteczną liturgię a o. Paweł wraz z br. Iraklim ustawiali ławki dla zaproszonych gości oraz stoły, na których po mszy św. rozdawany był dla wszystkich uroczysty posiłek. Rodzina kamiliańska układała na ołtarzu bukiety kwiatowe. Br. Robert troszczył się o transport osób sprawnych inaczej. Wszyscy byli zatroskani o to, by uroczystość została dobrze przygotowana.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, w której uczestniczyli wierni z naszych parafii, rodzice osób niepełnosprawnych a przede wszystkim pacjenci, którzy leczą się w naszym Ośrodku Zdrowia. Msze św. celebrował ks. prałat Jerzy Szymerowski, który na co dzień pracuje w parafiach w południowej części Gruzji. Na nasze zaproszenie przybył również przedstawiciel Ambasady Watykańskiej - Nuncjusz Apostolski arcybiskup Klaudiusz Gugerotti oraz biskup: Jego Ekscelencja Józef Passotto. Nie zabrakło również ks. Artura z parafii Piotra i Pawła w Tbilisi, o. Zygmunta, pracującego w gruzińskiej parafii i naszym szpitalu w Armenii oraz o. Mikele z obrządku ormiańskiego. Byli także obecni przedstawiciele kościoła prawosławnego.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Ks. Jerzy w płomiennym kazaniu w skrócie przedstawił historię życia św. Kamila. Zwracając się do pracowników służby zdrowia, podkreślił szczególną wartość i zaszczyt ich codziennej posługi. To właśnie w chorych mają oni zaszczyt służyć samemu Jezusowi Chrystusowi. Nieważne, że przychodzi On pod postacią często brudnego, nic nie znaczącego a niekiedy i wulgarnego człowieka. Św. Kamil uczy patrzeć nowymi oczyma na wszystkich potrzebujących, którzy pukają do drzwi lekarskich gabinetów i proszą o ratunek. Takim samym spojrzeniem, jakim patrzy na nas Jezus Chrystus, przepełniony współczuciem, dobrocią i miłością.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Przed końcowym błogosławieństwem o. Akaki odczytał list o. Nino Martini, który ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w tej doniosłej uroczystości. List był skierowany do s. Religii Łucji ze zgromadzenia Córek św. Kamila, która z polecenia władz zakonnych została skierowana na inną placówkę. Ta wiadomość była dla nas wszystkich bolesnym zaskoczeniem.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Głosem przepełnionym smutkiem, ale przede wszystkim wdzięczności za trzyletnią posługę, siostra Łucja powiedziała:
"...Przyjechałam tu wbrew mojej woli, wypełniając ślub posłuszeństwa, zupełnie nieprzygotowana do pracy w Gruzji. Jednak po tych trzech przepracowanych latach odjeżdżam z sercem przemienionym, pełnym nowych doświadczeń, które pomogą mi lepiej wypełniać wolę Bożą. Do końca życia zostanie mi przed oczyma widok jednej z rodzin, do której pojechałam z s. Koriną odpowiedzialną za opiekę nad chorymi w domach prywatnych. Zobaczyłam tam dwoje dzieci, sieroty. Mama zmarła na raka kilka tygodni temu, ojciec wyjechał do Rosji "za chlebem" i już stamtąd nie powrócił. Dzieci, wychudzone pozostawione zostały na wychowanie babci, która sama w podeszłym wieku, wymagała opieki, nie mając z nikąd pomocy. Trudno opisać nędzę i biedę, w jakiej przyszło im żyć i trudno też wyrazić słowami wdzięczność za okazaną im pomoc. Nie potrafili stłumić napływających łez. Tylko w kontakcie z biedą można zobaczyć prawdziwe oblicze życia i nauczyć się współczucia".

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

S. Łucja była dla nas jak prawdziwa dobra babcia... W kieszeni zakonnego habitu zawsze miała cukierki dla dzieci i uśmiech dla każdego, który nawet w trudnych momentach potrafił bardziej pomóc aniżeli najdroższe lekarstwo. Choć, jak sama twierdzi, największą barierą była nieznajomość języka, to jednak potrafiła doskonale rozmawiać językiem miłości a jej dobre serce było zawsze otwarte dla każdej ludzkiej biedy. S. Łucja na zawsze pozostanie w naszych sercach.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Po mszy świętej odbył się spektakl przygotowany przez osoby sprawne inaczej. W pantomimie przedstawiły one życie św. Kamila. W główną rolę doskonale wcielił się Kostia. Następnie występowały dzieci przygotowane przez s. Elsi. Grały na instrumentach, śpiewały, nie zabrakło również recytacji poezji i zabawnych skeczy. Całość spektaklu ubarwił występ Walodzi i Tornike ubranych w stroje narodowe, którzy z mieczami w dłoniach tańczyli narodowe "szalaho", ubiegając się o względy białogłowy. Mimo że wyglądało to dosyć groźnie, wszystko dobrze się skończyło, dzięki tańczącej wraz z nimi Natalii, która pogodziła walczące strony. Występ ten przysporzył widzom sporo emocji.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Po zakończonej części artystycznej zgromadzeni goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek. Wśród specjałów gruzińskiej kuchni można było skosztować również "hot dogi br. Roberta", które rozeszły się dokładnie tak, jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Zgromadzeni na uroczystości mogli również zobaczyć wystawę prac uczestników Terapii Zajęciowej Domu Św. Kamila.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Niech Pan Bóg, za wstawiennictwem św. Kamila, błogosławi Wszystkich Dobrodziejów naszej misji w Gruzji, którzy pomagają nam nieść miłość Chrystusa, tym, którzy jej tak bardzo potrzebują.

"Radosne Wspomnienia" - 14 lipca 2008

Misje kamiliańskie
Zakon OO. Kamilianów
Prowincja Polska
42-606 Tarnowskie Góry, ul. Bytomska 22
BS Tarnowskie Góry
26 8463 0005 2001 0050 4898 0001
z dopiskiem: "Chleb z masłem dla dzieci z Gruzji"2005-2017 © KAMILIANIE-GRUZJA.COM & Krzysztof Gawliczek.            Odwiedziny (dziś / ogółem): 5 / 70556 .