Warsztaty w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi. „Otwórzmy dla nich świat” – podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno – rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci.
W dniu 6 października 2014r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji. Warsztaty, realizowane dzięki wsparciu MSZ RP, w ramach Polskiej Pomocy Zagranicznej i MSZ Japonii, podzielone są na dwa bloki tematyczne: „Szkolenie z pracy w glinie” oraz „Szkolenie z terapii leczenia zaburzeń przetwarzania sensorycznego” i potrwają do dnia 17 października 2014r.
Szkolenie z pracy w glinie prowadzone jest przez Pana Jakuba Sadanowicza ceramika i terapeutę z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu i biorą w nim udział terapeuci i pedagogowie pracujący w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi, w Ośrodku dla Uchodźców w Shashvebii, w Ośrodku Thalita Kum w Ahalcyhe i Ośrodka Leczniczego w Katdżori. Uczestnicy szkolenia najpierw zostali wprowadzeni w teoretyczne tajniki pracy z gliną. Poznali narzędzi służące do jej obróbki, metody jej ugniatania, wyrabiania, lepienia. Instruktor zaprezentował również metody dekoracji gliny a także omówił technologię jej wypalania. Bardzo ważnym a także wyczekiwanym przez wszystkich momentem było zaprezentowanie metody pracy na kole garncarskim. Dla większości uczestników kursu było to pierwsze takie doświadczenie, dlatego bardzo chętnie korzystali z pomocy i wskazówek prowadzącego szkolenia. Pan Jakub Sadanowicz prowadząc kurs dał również uczestnikom możliwość wczucia się w rolę podopiecznych, z którymi pracują. W ramach praktycznych ćwiczeń lepienia i obróbki gliny kursanci pracowali tylko jedną ręką czy z zawiązanymi oczami. Dla wszystkich było to nowe i bardzo cenne doświadczenie. Jedna z terapeutek pracujących w Centrum św. Kamila w Tbilisi, Nino po tym ćwiczeniu powiedziała, że teraz zupełnie inaczej będzie patrzyła na swoich podopiecznych, wskazała, że pozwoliło jej to docenić, jak dużo wysiłku kosztuje ich nawet najprostsze z punktu widzenia sprawnego człowieka zadanie.
Wiedzę zdobytą podczas szkolenia terapeuci będą wykorzystywać w nowo powstałych pracowniach w ośrodkach gdzie pracują. W terapii z osobami niepełnosprawnymi praca z gliną ma duże znaczenie i niewątpliwie przyczynia się do ich rozwoju. Glina uczy osoby niepełnosprawne cierpliwości, precyzji i koncentracji. Doskonali zdolności manualne, uspokaja, wycisza, relaksuje, pomaga w skupieniu. Kształtowanie i przekształcanie plastycznej gliny ćwiczy mięśnie dłoni, przez co osoby niepełnosprawne nabierają większej sprawności manualnej co jest szczególnie ważne w rehabilitacji.
Powyższy projekt cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i już teraz jest przez nich bardzo wysoko oceniany. Z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i uzmysłowi, że niepełnosprawność można zmniejszyć przez jak najwcześniejszą, wszechstronną i kompleksową rehabilitację dzieci oraz poprzez rehabilitację i terapię dorosłych osób niepełnosprawnych. Szkolenia przyczynią się do wzrostu kwalifikacji personelu specjalistów z Ośrodków Rehabilitacyjno Terapeutycznych w Gruzji, szerszego dostępu do nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnym w każdym wieku, stworzenia warunków umożliwiających wspólną integrację społeczeństwa z osobami niepełnosprawnymi. Intencją pomysłodawców i realizatorów projektu jest również przyczynienie się do zapobiegania izolacji społecznej i dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz uchodźców w Gruzji a także uświadomienie społeczeństwu, że każda osoba ma prawo do pracy, rodziny osób niepełnosprawnych do wsparcia a rehabilitacja jest skutecznym narzędziem w walce z niepełnosprawnością.