Notatka prasowa

Warsztaty w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi. „Otwórzmy dla nich świat” – podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno – rehabilitacyjnych w Gruzji w zakresie integracji sensorycznej i wczesnej diagnostyki dzieci.

 

W dniu 6 października 2014r. w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe dla zawodowych pracowników ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych w Gruzji. Warsztaty, realizowane dzięki wsparciu MSZ RP, w ramach Polskiej Pomocy Zagranicznej i MSZ Japonii, podzielone są na dwa bloki tematyczne: „Szkolenie z pracy w glinie” oraz „Szkolenie z terapii leczenia zaburzeń przetwarzania sensorycznego” i potrwają do dnia 17 października 2014r.

Notatka prasowa

Szkolenie z pracy w glinie prowadzone jest przez Pana Jakuba Sadanowicza ceramika i terapeutę z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu i biorą w nim udział terapeuci i pedagogowie pracujący w Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczym św. Kamila w Tbilisi, w Ośrodku dla Uchodźców w Shashvebii, w Ośrodku Thalita Kum w Ahalcyhe i Ośrodka Leczniczego w Katdżori. Uczestnicy szkolenia najpierw zostali wprowadzeni w teoretyczne tajniki pracy z gliną. Poznali narzędzi służące do jej obróbki, metody jej ugniatania, wyrabiania, lepienia. Instruktor zaprezentował również metody dekoracji gliny a także omówił technologię jej wypalania. Bardzo ważnym a także wyczekiwanym przez wszystkich momentem było zaprezentowanie metody pracy na kole garncarskim. Dla większości uczestników kursu było to pierwsze takie doświadczenie, dlatego bardzo chętnie korzystali z pomocy i wskazówek prowadzącego szkolenia. Pan Jakub Sadanowicz prowadząc kurs dał również uczestnikom możliwość wczucia się w rolę podopiecznych, z którymi pracują. W ramach praktycznych ćwiczeń lepienia i obróbki gliny kursanci pracowali tylko jedną ręką czy z zawiązanymi oczami. Dla wszystkich było to nowe i bardzo cenne doświadczenie. Jedna z terapeutek pracujących w Centrum św. Kamila w Tbilisi, Nino po tym ćwiczeniu powiedziała, że teraz zupełnie inaczej będzie patrzyła na swoich podopiecznych, wskazała, że pozwoliło jej to docenić, jak dużo wysiłku kosztuje ich nawet najprostsze z punktu widzenia sprawnego człowieka zadanie.

Wiedzę zdobytą podczas szkolenia terapeuci będą wykorzystywać w nowo powstałych pracowniach w ośrodkach gdzie pracują. W terapii z osobami niepełnosprawnymi praca z gliną ma duże znaczenie i niewątpliwie przyczynia się do ich rozwoju. Glina uczy osoby niepełnosprawne cierpliwości, precyzji i koncentracji. Doskonali zdolności manualne, uspokaja, wycisza, relaksuje, pomaga w skupieniu. Kształtowanie i przekształcanie plastycznej gliny ćwiczy mięśnie dłoni, przez co osoby niepełnosprawne nabierają większej sprawności manualnej co jest szczególnie ważne w rehabilitacji.

Notatka prasowa
Notatka prasowa
Drugie szkolenie pn.: Terapia leczenia zaburzeń przetwarzania sensorycznegoprowadzi Pan Radosław Rogoziński, terapeuta z wieloletnim doświadczeniem, wykładowca Państwowej Wyższej Medycznej Szkoły Zawodowej w Opolu. Biorą w nim udział terapeuci, fizjoterapeuci i rehabilitanci z Centrum św. Kamila w Tbilisi, lekarze z Polikliniki Redemtor Hominis prowadzonej przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów w Tbilisi, terapeuci i pedagogowie: z Centrum dla dzieci niepełnosprawnych w Gori, z Centrum Talitha Kum z Ahalcikhe, z Centrum św. Jerzego dla dzieci z autyzmem w Tbilisi, Centrum dla dzieci niepełnosprawnych w Rustavi, Domu Dziecka z Kodżori i pracownicy Caritas Gruzja. Szkolenie skierowane jest do osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi z zaburzeniami sensorycznymi. Jego głównym celem jest zaprezentowanie uczestnikom metod terapii, alternatywnych sposobów komunikacji. Podczas szkolenia omówione zostały integracja sensoryczna, zaburzenia przetwarzania sensorycznego, sposoby ich diagnozowania. Prowadzący kurs często podczas prelekcji nawiązuje do swoich praktycznych doświadczeń w pracy terapeutycznej w Polsce. Opowiada o trudnościach z jakimi się spotyka, metodach radzenia sobie z nimi, jakie wypracował, metodach pracy i motywowania swoich pacjentów do podejmowania coraz to nowych wyzwań. Uczestnicy kursu bardzo chętnie korzystają z tej wiedzy. Oprócz wiedzy teoretycznej jaką zdobywają równie cenna jest dla nich możliwość zapoznania się z praktyczną stroną pracy terapeuty w Polsce.

Notatka prasowa
Notatka prasowa
Zupełnym nowum w Gruzji a także jednym z głównych punktów szkolenia jest zaprezentowanie terapii w Sali Doświadczeń Świata. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu. Sala doświadczania świata nawiązuje do prenatalnego środowiska życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej. Głównym celem takiej terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Odbiorcami tego typu terapii są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami: z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym, osoby z demencją.

Powyższy projekt cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i już teraz jest przez nich bardzo wysoko oceniany. Z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i uzmysłowi, że niepełnosprawność można zmniejszyć przez jak najwcześniejszą, wszechstronną i kompleksową rehabilitację dzieci oraz poprzez rehabilitację i terapię dorosłych osób niepełnosprawnych. Szkolenia przyczynią się do wzrostu kwalifikacji personelu – specjalistów z Ośrodków Rehabilitacyjno – Terapeutycznych w Gruzji, szerszego dostępu do nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnym w każdym wieku, stworzenia warunków umożliwiających wspólną integrację społeczeństwa z osobami niepełnosprawnymi. Intencją pomysłodawców i realizatorów projektu jest również przyczynienie się do zapobiegania izolacji społecznej i dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz uchodźców w Gruzji a także uświadomienie społeczeństwu, że każda osoba ma prawo do pracy, rodziny osób niepełnosprawnych do wsparcia a rehabilitacja jest skutecznym narzędziem w walce z niepełnosprawnością.

KAMILIANIE – GRUZJA